24 septembrie 2024

Conferința Mediaevalia Latino – Valachica. Unde și cum îi căutăm pe vorbitorii de română din Ungaria medievală?, dr. Cristian-Nicolae Gașpar

Facultatea de Istorie și Filosofie a Universității Babeș-Bolyai prin Centrul de Filosofie Antică și Medievală vă invită la conferința „Mediaevalia Latino – Valachica. Unde și cum îi căutăm pe vorbitorii de română din Ungaria medievală?” susținută de către Dr. Cristian-Nicolae Gașpar (CEU, Viena). Evenimentul va avea loc marți, 24 septembrie 2024, de la ora 11.00 în sala Fr. Chamoux, clădirea centrală a UBB, etaj 1.

Acest proiect a primit finanțare din partea Consiliul European pentru Cercetare(CEC) prin Programul Uniunii Europene pentru cercetare și inovare Orizont2020 (în temeiul acordului de grant nr. [948152])