14 – 15 septembrie 2022

A doua ediție a workshopului NEMESIS: Cultural Representation and Self-representation in Europe. Symbols and the Expression of Ideologies in European Iron Age Communities

Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj, prin Facultatea de Istorie și Filosofie este fondatoare și membră în core-groupul Rețelei Științifice Internaționale NEMESIS, centrată pe studiul epocii fierului în Europa, organizație susținută de CNRS (Franța). Principalul scop al acestei rețele este facilitarea contactelor între cercetători din Europa și a proiectelor comune.

Între 14 – 16 sept. 2022 va avea loc la Cluj cel de-al doilea workshop NEMESIS, intitulat Cultural Representation and Self-representation in Europe. Symbols and the Expression of Ideologies in European Iron Age Communities, la care vor participa, pe lângă specialiști din Cluj, colegi din Franța, Spania și Italia.

Organizatori: Gelu Florea (UBB Cluj), Veronica Cicolani (École Normale Supérieure, CNRS Paris), Thierry Lejars (CNRS Paris).

Tema acestui workshop se referă la expresia materială, detectabilă cu mijloacele arheologiei a ideologiilor, autorității și a statutului social în cazul comunităților din Europa epocii fierului.

Vă invităm la lucrările care vor avea loc în Aula Ferdinand (Str. Napoca nr. 11) în 14 – 15 septembrie conform programului de mai jos.

Program workshop