17 – 19 septembrie 2012

Workshop: Comentarii latine inedite la Liber de causis

Workshop exploratoriu internaţional în cadrul proiectului Doctrine, idei, manuscrise. Noi instrumente pentru studiul receptării tratatului "Liber de causis" în filosofia medievală occidentală (sec. XIII-XIV)
Cluj, 17 – 19 septembrie 2012

Comentarii latine inedite la Liber de causis

Workshop exploratoriu internaţional

17 – 19 septembrie 2012

Finanţat prin programul IDEI – Workshop-uri exploratorii al Consiliului Naţional al Cercetării Ştiinţifice din România, cod proiect: PN-II-ID-WE-2012-4-065 în cadrul proiectului Doctrine, idei, manuscrise. Noi instrumente pentru studiul receptării tratatului ‘Liber de causis’ în filosofia medievală occidentală (sec. XIII-XIV), grant de cercetare CNCS România, cod proiect: PN-II-ID-PCE-2011-3-0058

Organizatori:

• Dragoş Calma – Universitatea „Babeş-Bolyai” (Cluj) / Institut für Philosophie (Bonn)
  • Dominique Poirel – Institut de Recherche et d’Histoire des Textes, CNRS (Paris)

Participanţi:

• Alexandra Baneu – Universitatea „Babeş-Bolyai” (Cluj)
  • Alexander Baumgarten – Universitatea „Babeş-Bolyai” (Cluj)
  • Delphine Carron-Faivre – Universitatea „J.W. Goethe” (Frankfurt a.M.)
  • Adinel Dincă – Academia Română (Cluj)
  • Marc Geoffroy – CNRS (Paris)
  • Zénon Kaluza – CNRS (Paris)
  • Mihai Maga – Universitatea „Babeş-Bolyai” (Cluj)
  • Mario Meliadò – Università degli Studi di Siena / Albert-Ludwigs-Universität (Freiburg)
  • Iulia Székely – Universitatea „Babeş-Bolyai” (Cluj)
  • Cecilia Trifogli – All Souls College (Oxford)

Participare liberă.
Loc de desfăşurare: Departamentul de Filosofie Premodernă şi Românească, Universitatea „Babeş-Bolyai”, clădirea centrală, str. M. Kogălniceanu, nr. 1, etaj 1, sala 138.

Detalii: http://hiphi.ubbcluj.ro/fam/liber_de_causis/workshop2012/index_ro.html