22 – 25 aprilie 2013

Întâlnire a Atelierului MULTIDISCIPLINAR ŞI INTERUNIVERSITAR de Filosofie şi Antropologie Medicală

Personalitatea creatoare şi psihopatologia, se intitulează prezentarea Dnei Prof. Univ. Dr. Doina COZMAN, de la Universitatea de Medicină şi Farmacie „Iuliu Haţieganu” din Cluj-Napoca, pe marginea căreia se vor desfăşura discuţiile la ÎNTÂLNIREA de miercuri 24 aprilie 2013, la ora 18,oo, a Atelierului MULTIDISCIPLINAR ŞI INTERUNIVERSITAR de Filosofie şi Antropologie Medicală la orele 18, în clădirea Clinicii „Medicala II”, str. Clinicilor nr. 2-4, la Etajul II, Sala Bibliotecii.

Schiţa conferinţei:

Darul originalităţii, al puterii creatoare care naşte noi concepte, idei, sau opere de artă este, probabil, cel mai valoros atribut al psihismului uman. Cunoaştem puţine lucruri despre premisele actului de creaţie sau despre fundamentele sale biologice. Câteva întrebări importante se impun:

• - Cum ar trebui definită creativitatea?
  • - Cum se corelează (sau nu se corelează) creativitatea cu inteligența excepţională?
  • - Ce procese psihologice conştiente sau inconştiente o determină?
  • - Ce se întâmplă la nivel neuronal în timpul procesului de creaţie?
  • - Cum se raportează creativitatea la sănătate sau boală, în special la boala psihică?

Cercetătorii au încercat sa răspundă la aceste întrebări prin studii complexe de istoriografie, psihosociolgie, psihometrie, neuroştiinţe, psihopatologie. Aceste eforturi ale cercetării actuale în domeniul creativităţii vor constitui tema expunerii!