12 – 17 iulie 2017

Seminarul de filosofie din Valea Lăpuşului

Seminarul de filosofie din Valea Lapusului 2017Ediţia a XXII-a, 12-17 iulie 2017

Seminarul de filosofie din Valea Lăpuşului este o şcoală de vară deschisă tuturor studenţilor în ştiinţe umaniste şi celor care sunt interesaţi de acest domeniu. Iniţiat în 1995 de conf. dr. Alexander Baumgarten, Seminarul de filosofie se desfăşoară în fiecare an pe frumoasa vale a râului Lăpuş, la intrarea în Cheile Lăpuşului. Seminarul este organizat de Departamentul de Filosofie Premodernă şi Românească al Universităţii Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca şi de Centrul de Filosofie Antică şi Medievală. Seminarul constă în comunicări şi dezbateri ale studenţilor, masteranzilor, doctoranzilor precum şi ale unor invitaţi. Pentru studenţii specializării filosofie din Universitatea Babeş-Bolyai, anii I şi II, acest seminar poate conta ca practică de specialitate obligatorie. Participarea este liberă.

Pentru mai multe informaţii: http://hiphi.ubbcluj.ro/fam/lapus/2017