5 mai 2017

Lansare de carte şi conferinţă

Afis lansare de carte si conferinta KierkegaardVă invităm să participați la lansarea traducerii în limba română a cărții lui Søren Kierkegaard, "Epilog neștiințific definitiv la Fărâme filozofice" (Editura Casa Cărții de Știință), urmată de o conferință a profesorului George Pattison, expert în Kierkegaard.

Evenimentul este organizat în cadrul Departamentului de Filosofie din cadrul Facultatii de Istorie şi Filosofie, Universitatea Babeș-Bolyai, şi va avea loc în 5 mai 2017, începînd de la ora 11.00, Sala Lucian Blaga, sediul central (strada Mihail Kogălniceanu, nr. 1, Cluj-Napoca)

• ora 11.00:
    • Cuvântul traducătorului, Adrian Arsinevici, profesor emerit la Universitatea din Aarhus: "De la Fărâme filozofice la Epilog"
    • Cuvânt introductiv, George Pattison, profesor la Universitatea din Glasgow: "Kierkegaard and European Modern Thought"
  • ora 12.00:
    • Conferință George Pattison: "History, Metaphysics and Existence: Philosophy and Faith in Kierkegaard's Concluding Unscientific Postscript"

Afişul manifestării