19 mai 2016

Lansare de carte

Departamentul de Istorie în Limba Maghiară organizează lansarea de carte „zu urkundt in das Stadbuch lassen einschrieben“ Die ältesten Protokolle von Hermannstadt und der Sächsischen Nationsuniversität (1522-1565), ediţie şi introducere de Mária Pakucs-Willcocks şi Kovács Géza: Válogatott tanulmányok.
Invitaţie

Departamentul de Istorie în Limba Maghiară din cadrul Facultăţii de Istorie şi Filosofie, Universitatea „Babeş-Bolyai“ Cluj-Napoca organizează la Cluj-Napoca lansarea de carte

şi

Kovács Géza: Válogatott tanulmányok

Cărţile vor fi prezentate de Julia Derzsi (Academia Română, Institutul de Cercetări Socio-Umane Sibiu) şi Zsolt Sütő (Universitatea „Babeş-Bolyai“ Cluj-Napoca, şcoala doctorală Istorie, Cultură şi Civilizaţie).

La eveniment vor participa András György Király, secretarul de stat pentru Învăţământ Minorităţi, Ministerul educaţiei naţionale şi cercetării ştiinţifice, şi dr. Ádám Erdész, directorul Arhivelor Judeţene Békés ale Arhivelor Naţionale Maghiare.

Evenimentul va avea loc joi, 19 mai 2016, începând cu ora 1600, în Aula Ferdinand a Facultăţii de Istorie şi Filosofie, Universitatea „Babeş-Bolyai“ Cluj-Napoca, str. Napoca nr. 11 şi se va desfăşura în limba maghiară.