22 octombrie 2024

Lansări de carte: România 1916-1941. O istorie politică, Dennis Deletant și Trecutul ne-ajunge din urmă. Însemnările unui martor privilegiat, Virgil Solomon

Departamentul de Studii Internaționale și Istorie Contemporană al Facultății de Istorie și Filosofie din Universitatea Babeș-Bolyai organizează, cu sprijinul Editurii Humanitas, o dezbatere asupra lucrărilor recent apărute și dedicate istoriei contemporane a României.

Este vorba de cărțile: România 1916-1941. O istorie politică, realizată de reputatului istoric englez și român Dennis Deletant, respectiv de volumul de memorialistică scris de Virgil Solomon, Trecutul ne-ajunge din urmă. Însemnările unui martor privilegiat, editat de Claudiu Secașiu, cu un cuvânt înainte de Michael V. Solomon.

Vor reflecta pe marginea amintitelor lucrări profesorii Ioan Marius Bucur și Virgiliu Țârău, în Aula Regele Ferdinand I (str. Napoca, nr. 11), marți 22 octombrie începând cu ora 18.00.