17 septembrie 2018

Susținerea lucrării de abilitare dr. Mathias Beer

Luni, 17 septembrie 2018, ora 09:00 va avea loc susținerea lucrării de abilitare în Școala Doctorală Studii de Populație și Istoria Minoritățiilor din cadrul Facultății de Istorie și Filosofie, UBB, a candidatului dr. Mathias Beer cercetător la Institut für donauschwäbische Geschichte und Landeskunde Eberhard Karls Universität Tübingen (Institutul pentru istorie şi studii regionale ale şvabilor Dunăreni, Eberhard Karls Universität Tübingen, Germania).

Susținerea o să aibă loc în sala Francisc Pall, din cadrul Institutului de Istorie de pe strada Napoca, nr. 11.

Titlul lucrării este Migration, Minderheit, Memoria Zugänge zur Geschichte deutscher Minderheiten in und aus Südosteuropa (Concepte de cercetare cu privire la istoria minorităţilor germane în şi din sud-estul Europei).