30 aprilie 2020

Workshop şi Webinar pe teme de Paleografie

Afis Workshop PaleografieAcțiuni AdvancedFellowship Intern STAR-UBB

Conf. univ. dr. Adinel-Ciprian Dincă (Facultatea de Istorie și Filosofie, Departamentul de Istorie Medievală, Premodernă și Istoria Artei) organizează online, la data de 30 aprilie 2020, două acțiuni publice în cadrul programului AdvancedFellowship Intern al Institutului STAR-UBB: workshop-ul cu titlul „Paleografia, o disciplină universitară în lumea digitală. Exigențe didactice și resurse de cercetare” şi „webinar”-ul adresat studenților „Etrans.script. Platformă digitală de predare avansată a paleografiei latine”.

Conf. univ. dr. Adinel-Ciprian Dincă (Facultatea de Istorie și Filosofie, Departamentul de Istorie Medievală, Premodernă și Istoria Artei) organizează online, la data de 30 aprilie 2020, două acțiuni publice în cadrul programului AdvancedFellowship Intern al Institutului STAR-UBB.
Între orele 10-13 va avea loc un workshop cu titlul Paleografia, o disciplină universitară în lumea digitală. Exigențe didactice și resurse de cercetare”, la care vor participa cadre didactice și specialiști din mai multe centre universitare românești.
În intervalul orar 15-17 se va desfășura un „webinar” adresat studenților interesați de „ Etrans.script. Platformă digitală de predare avansată a paleografiei latine”.
Pentru participare sau accesare este necesară contactarea organizatorului la adresele de email adinel.dinca@ubbcluj.ro sau adinel.dinca@gmail.com până la data de 30 aprilie 2020, orele 9:00 sau consultarea paginii web a TRANS.SCRIPT – Centrul de Diplomatică și Paleografie Documentară Medievală, http://ts.centre.ubbcluj.ro/.