25 septembrie – 2 octombrie 2013

Transylvanian History Day

Facultatea de Istorie şi Filosofie a Universităţii Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca, împreună cu Centrul pentru Dialog European şi Diplomaţie Culturală,  organizează, în data de 1 octombrie 2013, începând cu ora 10:00, prima ediţie a programului „Transylvania History Day".

Evenimentul, TRANSYLVANIAN HISTORY DAY inclus în programul de susţinere a candidaturii oraşului la titlul de "Capitală Culturală Europeană", are un caracter cultural-educativ şi se va desfăşura în ziua deschiderii oficiale a anului universitar 2013-2014, creând pe una dintre cele mai vechi străzi ale cetăţii (M. Kogălniceanu) şi într-unul dintre cele mai bine conservate turnuri ale oraşului actual (Turnul Croitorilor) un ambient de epocă.