5 aprilie – 10 mai 2012

Conferinţa Guvernanţă, Intelligence şi Securitate GIS-2012

Vineri, 11 mai a.c. la sediul Universităţii Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca se va desfăşura conferinţa cu participare internaţională Guvernanţă, Intelligence şi Securitate în Secolul XXI, Ediţia a II-a

Universitatea "Babeş-Bolyai" Cluj-Napoca

Facultatea de Istorie şi Filosofie

Centrul "Altiero Spinelli" de Studiere a Organizării Europene (UBB Cluj)

Şcoala Doctorală "Relaţii Internaţionale şi Studii de Securitate"

Programul "Studii de Securitate"

organizează:

Conferinţa cu participare internaţională

Guvernanţă, Intelligence şi Securitate în Secolul XXI,

Ediţia a II-a

Cluj-Napoca, 11 mai 2011

Afişul conferinţei

Sunt invitaţi să participe membri ai mediului academic (profesori, cercetători, doctoranzi, masteranzi) şi specialişti din structurile de securitate, ordine şi siguranţa publică interesati de problematica guvernanţei europene, a intelligence-ului şi a studiilor de securitate şi strategice.

Conferinţa se va desfăşura la sediul Universităţii "Babeş-Bolyai" din Cluj-Napoca, vineri, 11 mai a.c. şi reprezintă o oportunitate de a interacţiona cu personalităţi şi specialişti din domeniu.

Pot fi propuse lucrări ce analizează guvernanţa europeană şi globală, intelligence-ul, corupţia şi criminalitatea organizată, securitatea naţională, europeană şi internaţională, vulnerabilităţile, riscurile şi ameninţările la adresa securităţii, comunicarea, managementul de criză şi risc, securitatea ecologică, terorismul de mediu, eco-terorismul etc.

Se oferă:

•  - publicarea lucrărilor prezentate intr-un volum colectiv;
  •  - diploma de participare;
  •  - masa de pranz şi cocktail;

Taxa de participare este 100 RON şi acoperă cele de mai sus.

Calendarul conferinţei:

•  - 12 aprilie - înscrierea lucrărilor
    *Vă rugăm să completaţi şi să trimiteţi formularul de înscriere persoanei de contact din panel-ul pentru care aplicaţi;
  •  - 13 aprilie - confirmarea acceptării lucrărilor;
  •  - 30 aprilie - transmiterea lucrării în forma finală şi achitarea taxei de participare;
  •  - 7 mai - diseminarea lucrărilor în format electronic pentru consultarea lor de către participanţi.
  •  - 11 mai - Guvernanţă, Intelligence şi Securitate în secolul XXI

Toate informaţiile necesare pentru înscriere, secţiuni, program, detalii de redactare a lucrării etc. se găsesc în pliantul ataşat.