14 – 27 iulie 2014

Şcoala de vară internaţională Democracy & Cosmopolitanism 2014 (14-27iulie 2014)

afis_D&CÎn perioada 14-27 iulie 2014, Departamentul de Filosofie al Facultăţii de Istorie şi Filosofie a Universităţii „Babeş-Bolyai" din Cluj-Napoca va găzdui Şcoala de vară internaţională Democracy & Cosmopolitanism 2014, program finanţat de Uniunea Europeană şi aflat sub coordonarea Universităţii Tilburg din Olanda...

În perioada 14-27 iulie 2014, Departamentul de Filosofie al Facultăţii de Istorie şi Filosofie a Universităţii „Babeş-Bolyai" din Cluj-Napoca va găzdui Şcoala de vară internaţională Democracy & Cosmopolitanism 2014, program finanţat de Uniunea Europeană şi aflat sub coordonarea Universităţii Tilburg din Olanda... Pe parcursul a 2 săptămâni, la acest program intensiv de cursuri şi seminarii pe tema „Democraţie şi cosmopolitism" vor lua parte aproximativ 20 de studenţi masteranzi şi doctoranzi precum şi 7 profesori de la universităţile partenere ale programului:  Universitatea din Tilburg (Olanda), Universitatea din Antwerpen (Belgia), Universitatea Jagiellonă din Cracovia (Polonia), Middle East Technical University Ankara (Turcia), Universitatea Essex (Marea Britanie), Universitatea „Babeş-Bolyai" Cluj-Napoca (România).  Cursurile şi seminariile se vor axa pe dezbaterea unor teme majore legate de cosmopolitism şi democraţie, reflectate în gândirea unor importanţi filosofi moderni şi contemporani ai politicului. Coordonatori ai acestui proiect din partea universităţii gazdă sunt conf. dr. Ion Copoeru şi lect.dr. Ştefan Maftei de la Departamentul de Filosofie al Facultăţii de Istorie şi Filosofie.

Afişul Şcolii de vară