21 – 25 februarie 2011

Colocviul Hannah Arendt - Încrederea în om

Joi, 24 februarie 2011, începând cu ora 1100, la Casa Matei se va desfăşura colocviul "Hannah Arendt - Încrederea în om".

Hannah Arendt este singura femeie filosof care a influenţat atât de puternic preocuparea pentru sistemele politice de după război. De origine evreiască, izgonită în 1933 din Germania şi devenită în 1955 cetăţean american, Arendt analizează în mod tranşant şi incomod lumea schimbată de după cel de-al doilea Război Mondial.

Vernisajul expoziţiei "Hannah Arend - Încrederea în om"
Lutz Dittrich (Curatorul de la Literaturhaus Berlin)

"Responsabilitate personală şi politică responsabilă"
Conf. Dr. Ion Copoeru discută cu studenţii

Colocviu
Prof. Peter Trawny (invitat de la Universitatea Wuppertal), lect. dr. Gabriel Chindea; PH. D. UBB   Nicoleta Szabo; PH. D. UBB  Horaţiu Crişan
Moderator: Conf. univ. dr. Alexander Baumgarten

Film documentar „Ein Spezialist" (BEL, D, FRA, AUS, ISR 1998)
Regia: Eyan Sival
Subtitrări în engleză

Expoziţia a fost concepută de Literaturhaus Berlin şi finanţată de Institutul Goethe şi de Fundaţia Culturală Federală.

Un eveniment organizat de Centrul Cultural German şi Facultatea de Filosofie a Universităţii Babeş-Bolyai.

Informaţii suplimentare pe: www.kulturzentrum-klausenburg.ro