10 – 13 octombrie 2024

Festivalul de Filosofie Cluj

În perioada 10-13 octombrie 2024, Departamentul de Filosofie al Universității Babeș-Bolyai organizează prima ediție a Festivalului Filosofiei de la Cluj. Tema aleasă de organizatori pentru acest an este Identități.

Festivalul de Filosofie Cluj își propune să ofere unui public cât mai larg (elevi, studenți și foști studenți, cercetători, profesori, cetățeni ai orașelor și satelor noastre, curioși și entuziaști) ocazia unei sărbători a minților libere, a cunoașterii și a spiritului critic, care să-i apropie pe oameni unii de alții, să-i incite să gândească împreună și să dialogheze despre ce înseamnă astăzi identitățile noastre.
Epoca identității în care trăim e plină de întrebări pe care ni le punem fiecare despre cine suntem, despre crizele prin care trecem, despre identitățile pe care ni le asumăm sau pe care ni le elaborăm punandu-le laolaltă într-o poveste internă unitară, despre moștenirile pe care le împărtășim și despre viitorul pe care vrem să-l construim.

Informații actualizate pe pagina de Facebook Festivalul de Filosofie Cluj