31 mai 2024

Atelier pentru studenți: Utilizarea inteligenței artificiale în procesul de învățare și cercetare

Pe 31 mai 2024 are loc la Facultatea de Istorie și Filosofie a Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca atelierul pentru studenți cu tema „Utilizarea inteligenței artificiale în procesul de învățare și cercetare”, la care vor participa 20 de studenți de la universități din  Cluj, Târgu-Mureș, Sibiu și Timișoara. Vor avea loc patru sesiuni de training, trei on-site și una online: Vlad Popovici (UBB Cluj-Napoca), Inteligența artificială: istoric, stadiul actual al cercetărilor, provocări etice; Natalia Cugleșan (UBB Cluj-Napoca), Instrumente IA utile în cercetările socio-umane; Andrei Cipu (Wikimedians of Romania and Moldova), Inteligența Artificială în slujba conținutului liber; Katya Vladimirov (Kennesaw State University in Georgia), AI-engaged classroom. Useful tools (online).

Atelierul este destinat în primul rând studenților din domeniul disciplinelor socio-umane și este organizat de Universitatea Babeș-Bolyai, Facultatea de Istorie și Filosofie, în parteneriat cu Wikimedians of Romania and Moldova și Asociația studențească PHILOHISTORISS, și cu colaborarea Kennesaw State University in Georgia. Evenimentul continuă seria întâlnirilor Atelierului de Educație Digitală din cadrul Facultății de Istorie și Filosofie a UBB Cluj-Napoca, precum și colaborarea dintre această instituție și Wikimedians of Romania and Moldova începută în 2018 și se încadrează în activitățile de promovare a științei deschise susținute de Universitatea Babeș-Bolyai prin intermediul Grupului de lucru pentru  Știința Deschisă.