12 – 24 iulie 2022

Școala de vară Cetățile dacice din Munții Orăștiei. ArheoArhitectura

În perioada 10 – 24 iulie se desfășoară Școala de vară Cetățile dacice din Munții Orăștiei. ArheoArhitectura.

Coordonat de Universitatea Babeș-Bolyai, demersul se adresează studenților de la Arhitectură și Arheologie din diferite centre universitare (Cluj-Napoca, București, Timișoara). Şcoala de vară are ca scop crearea unui cadru educativ - cultural pentru colaborarea interdisciplinară și dobândirea unui set de cunoştinţe de arhitectură şi arheologie referitoare la monumentele antice din zona Sarmizegetusei Regia.

Activitățile vor avea loc în cadrul unui parteneriat încheiat între Universitatea clujeană, Asociația Monumentum, Institutul Național al Patrimoniului, Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei, Direcția Generală de Administrare Monumente și Promovare Turistică (Consiliul Județean Hunedoara), Muzeul Civilizației Dacice și Romane.