4 – 18 iulie 2021

Școala de vară: ArheoArhitectura. Cetățile dacice din Munții Orăștiei

Sub egida Universității Babeş–Bolyai (prin Facultatea de Istorie și Filosofie), anul acesta debutează ArheoArhitectura. Şcoala de vară Cetăţile dacice din Munţii Orăştiei. Demersul este susţinut în cadrul unui parteneriat amplu între Institutul Naţional al Patrimoniului, Muzeul Naţional de Istorie a Transilvaniei, Asociaţia Monumentum, Consiliul Judeţean Hunedoara, Muzeul Civilizaţiei Dacice şi Romane.
Studenţii de la Arheologie şi Arhitectură vor participa la o serie de activităţi specifice celor două domenii, vor audia prelegeri care ilustrează colaborarea interdisciplinară şi, nu în ultimul rând, se vor implica în organizarea unor evenimente care privesc protejarea, conservarea şi promovarea monumentelor antice din Munţii Orăştiei.
Şcoala de vară se va desfăşura în perioada 4 – 18 iulie în cetățile dacice şi în Baza Didactică, Arheologică şi de Cercetări Interdisciplinare „Hadrian Daicoviciu” - Grădiştea de Munte a Universităţii Babeş-Bolyai.