The rise of an intellectual elite in Central Europe: University of Vienna 1389-1450

Această imagine are atributul alt gol; numele fișierului este therise-1-300x209.jpg

Project overview

Echipa
conf. univ. dr. Adinel C. Dincă
dr. Monica Brînzei
asistent cercetător dr. Alexandra Baneu
drd. Cristian Baumgarten
drd. Luciana Cioca
drd. Daniel Coman
drd. Paula Cotoi
drd. Ioana Curuţ
lect. univ. dr. Iulian-Mihai Damian (Facultatea de Litere)
drd. Lavinia Grijac
CS Edit Anna Lukács
dr. Mihai Maga
drd. Andrei Marinca
drd. Mădălina-Gabriela Pantea
drd. Isabela Stoian

Scopul proiectului RISE este de a oferi acces la un corpus unic de materiale din colecția bibliotecii Universității din Basel (provenind inițial de la mănăstirea dominicană medievală din Basel) și care va pune într-o lumină nouă înființarea Facultății de Teologie din cadrul Universității medievale din Viena.
Facultatea de Teologie de la Viena a jucat un rol crucial în dezvoltarea învățământului academic în Europa de Est în secolul al XV-lea; ea este strâns legată de istoria intelectuală a României, deoarece unii dintre primii studenți ai universității au venit din Transilvania.

Scopul proiectului RISE va fi atins prin identificarea, editarea și analiza unor texte neexplorate anterior, păstrate în biblioteca Universității din Basel. Pe baza acestui material, proiectul RISE va produce primul studiu cuprinzător al ideilor și exercițiilor academice ale primilor profesori ai Facultății de Teologie din cadrul Universității medievale din Viena.