Înregistrarea interactivă şi cartografierea siturilor Daciei Romane. Versiunea online, actualizată, a Tabula Imperii Romani (TIR) L 34, L 35 şi Forma Orbis Romani (FOR) (2015-)

Echipa cercetătorilor români
conf. univ. dr. Florin Fodorean
drd. Ștefania Dogărel
drd. Szilágyi Orsolya
drd. Andrei-Cătălin Dîscă

Proiectul internațional se desfășoară sub patronajul Union Académique Internationale, aducând împreună echipe de cercetători din cadrul universităților și a institutelor de cercetare din țări precum Spania, Italia, Polonia, Grecia, Tunisia și România.

• Spania (Josep Guitart, Marta Prevosti, Pau de Soto, Núria Romaní, Institut Català d’Arqueologia Clàssica – ICAC)
  • Italia (Luisa Migliorati, Universitatea Roma Sapienza)
  • Polonia (Judyta Rodzińska, Jagiellonian University, Cracovia)
  • Grecia (Georgios Zachos, Academy of Athens, Research Centre for Antiquity, and Vyron Antoniadis, National Hellenic Research Foundation, Institute of Historical Research)
  • Tunisia (Fathi Bejaoui and Moèz Achour, National Institute of Heritage)
  • România (Institutul de Studii Clasice, Facultatea de Istorie și Filosofie, UBB)

Scopul acestui proiect este de a inventaria complet și a cartografia în format digital toate punctele cu descoperiri romane din volumele TIR L 34 şi TIR L 35, precum și toate descoperirile obținute în urma cercetărilor arheologice începând cu anii 1968-1969 până în prezent. Totalul punctelor cu descoperiri arheologice din Dacia romană ajunge la un număr de cca. 2000.

Platforma care face posibilă înregistrarea tuturor datelor este aceasta, membrii fiecărei echipe având acces personalizat. Există o comunicare permanentă între echipe pentru a discuta progresele făcute, problemele întâmpinate, precum şi pentru a stabili strategia pentru a găsi soluţii în vederea îmbunătățirii conțiutului plaformei.

În perioada 26-27 octombrie 2020 s-a desfășurat online primul simpozion internațional TIR (Tabula Imperii Romani) – FOR (Forma Ortbis Romani), From territory studies to digital cartography, organizat de către Institut d’estudis Catalans, Barcelona, în cadrul căruia conf. univ. dr. Florin Gheorghe Fodorean a prezentat două prelegeri, TIR FOR Romania. State of research și Landscape archaeology in northern Dacia. Potaissa and its surroundings. În volumul dedicat simpozionului internațional vor fi publicate cele două studii.