Orosz Annabella Kolozsvári Képzőművészeti és Formatervezői Egyetem, I. év Mesterképző Grafika Tanszék |
Női A 2008 április 24-i Önképzőkör alkalmával rendezett kiállításból |
|
Technika: kézi síknyomat
Napjainkban nem tabu a mezítelenség, nem számít polgárpukkasztásnak a mezítelen test látványa plakáton, nem lep meg már filmen sem egy pikáns jelenet, tele van a média és a művészet a csóré testek különböző ábrázolásaival. Hogy miért is van ez így?! Talán mert megváltoztak az erkölcsi kérdéseket érintő faktorok, talán, mert megfosztottuk a testet az őt behálózó mítosztól és elfogadtuk természetesnek, ahogyan az teremtve lett...vagy csak egyszerűen jó reklámfogásnak?!
Témaválasztásom a női megnyilvánulására esett. Hogy miért is?!... a mindig változó korok, divatok leginkább a nőkről olvashatók le, mint ahogyan egy-egy korról következtetni lehet a nőire, általánosan.
Ideálok, és cinkos másolatok világában élünk, ahol a nők szabadon választhatnak vagy megtarthatják titokzatosságukat, ahol dívának látszani alig néhány second hand ruha is elég, ahol muszáj dívának lenni fiatalon, különben kinevetnek, kiközösítenek, mégis felszínesen minden rendben van, mindenki, nemtől, vallástól, nemzetiségtől, test- súly és magasságtól függetlenül élheti világát.
Hogy elszabadult a fogyasztói pokol és magával hígítja az erkölcsöket?! Kérdés, hogy a XXI. század milyennek láttatja majd a nőt, az általános nőit? Soványnak? Giccsesnek? Ribancnak? vagy felszabadult elvűnek? Frigidnek? Kozmopolitának? Vallásban hívőnek? Leszbikusnak?
Témaválasztásom csak részben tud majd válaszolni a fent kérdezettekre, de első sorban szeretne rámutatni, néhány olyan erős és gyenge női jellemvonásra, amely jelen korban még fellelhető az anyai örökségben, vagy már látható a generációs szakadásban.
Sorozatom 40 (20 x 26 cm) olyan alkotást tartalmaz, amelyeken egy dekoráció mentes térben látható egy mezítelen női test, részleteiben. kézi és mimikai gesztusoktól megfosztva. A gesztusrablás, az arcok, kezek hiánya rejtés által azért lett szükséges az alkotásokban, hogy az ábrázolt test elveszítse a személyhez kötődő identitását. A testiség elegendő személyiség jegyet hordoz, hogy korpuszként ábrázolva azt, önálló jelentést nyerjen. Ha csak magát a formai látványt próbáljuk kutatni, amit megkíséreltem az alkotásaimban, elrugaszkodhatunk a valóságtól és rátalálhatunk olyan egyszerű képi elemekre amelyek utalnak az elvonatkoztatottra.
|
Illusztrációk |
|
Vissza |
|