Sófalvi Ilona |
Túl a szubjektumon... Interszubjektivitás? |
Kulcsszavak: fenomenológia, kognitív tudományok, interszubjektivitás, elmeteória, Husserl, Heidegger, szubjektum, objektum, dualitás |
|
1. Bevezetés
A modern filozófia, főképpen Descartes felállít egyféle kettősséget a szubjektum/objektum között. Tehát létezik egy erőteljes szakadék: a 1.szubjektum/objektum (ahol a szubjektum egy immanens, zárt szubjektum, amely a dolgoktól, vilagtól izolált és ettől a szubjektumtól, a szubjektív tapasztalattól független, objektív világ léte feltételeződik). Ugyanakkor létezik egy szakadék a 2. szubjektum/más szubjektum között.
Ha a test a husserli értelemben vett test (Leib), az az a szubjektív testi tapasztalat, akkor a szubjektum/objektum kettősséget meghaladó testi intencionalitás, transzcendencia, a testi tapasztalat által vagyunk kinn a 1. a világban a tárgyaknál, 2. a más szubjektumoknál.
A jelenkori filozófia történetében talán ez a kettősség robbantja ki a legélesebb vitákat. Kutatásom célja az, hogy megtaláljam a magam számára, mely megközelítésmód/megközelítésmódok a legkielégítőbbek ezen a területen. Az újkori megközelítések szakítanak a descartesi dualitással, megszüntetik a szubjektumba zártságot és kiindulópontjuk egy eleve interszubjektivitáson alapuló világmegértés. A kérdés az, hogyan nyilvánul meg, milyen szinten ragadható meg és mi az alapja az interszubjektivitásunknak.
2. Előzmények - modern filozófiatörténeti megközelítés
"Hátra van még, hogy megvizsgáljam, vajon léteznek-e materiális dolgok. Annyit minden esetre már most is tudok, hogy ezek a dolgok, amennyiben a tiszta matematika tárgyai, létezhetnek, mivel világosan és elkülönítetten belátom őket."1
A descartesi világmegértés, megismerés motivációs alapja a szkepszis, a kételkedés. Ez azt jelenti, hogy bizonyos filozófiai megalapozottsággal kétségbe vonom az eddigi ismereteimet. Descartes esetében azt láthatjuk, hogy miután mindenről kiderül, hogy bizonytalan, megmarad a kétely. ő tehát a bizonyosságot magában a kételyben találja meg. Számára a szubjektum/objektum illetve az szubjektum/más szubjektum világába való kijutás az értelemből vezetődik le, de ugyanakkor meg is szakad.
A karteziánus szkepszis tehát kiterjed nem csupán a világra, hanem a szubjektumra is. A descartesi szubjektum egy zárt világot jelképez, csupán a saját létezésemről vagyok meggyőződve, a többiek elméje számomra megközelíthetetlen. Abból, hogy én rendelkezek valamiféle öntudattal nem közvetkezik szükségszerűen, hogy a többiek is rendelkeznek vele. A karteziánus nézőpontból, tehát a másik számomra akár automataként vagy zombiként is megjelenhet és ez a tény kizárja a karteziánus világ interszubjektív lehetőségét.
3. Az interszubjektivitás husserli megközelítése
Az életvilág szemponjából tárgyak vagyunk, azonban ugyanakkor szubjektumai is vagyunk a világnak, olyan énszubjektumok , akik tapasztalják, elgondolják, célirányosan magukra vonatkoztatják a világot és a környezet létének értelme az, amit tapasztalataink, gondolataink, érzékeléseink adtak neki. Ami az érzékvilágban, mint konkrét dolog mutatkozik meg testisége van. Ha a dolgok testiségére figyelünk, ez a testiség a szemléletben, a látásban, a hallásban, a tapintásban mutatkozik meg. A test állandóan jelen van az észleleti mezőben, működése pedig a mindenkori kinesztetikus helyzetben valósul meg. Észleleti szemponból megkülönböztetjük a fizikai test és a test fogalmát. A test az egyetlen, ami számomra valóban észlelhető test (az én testem), az idegen testet a maga testiségében soha, csak mint fizikai testet, az életvilág tárgyaként észlelhetem. Az én ahhoz a világhoz tartozik, "amely az "együtt - élésben" a világunk, a számunkra tudatosan létező, érvényesülő világ".2 Tehát Husserl arra hívja fel a figyelmet, hogy a test és a testi öntudat, nem egy előzőleg adott valami, amely utólag interakcióba lép a világgal vagy a tárgyakkal, hanem ez már mindig is akcióba és percepcióba ágyazott. A világ testileg, tehát a testi intencionalitásban tárul fel, míg a testi öntudat elsősorban az akcióban és a percepcióban jelenik meg. Az intencionalitás, akárcsak a heideggeri világban-benne-lét, és ezáltal a fenomenológia ismeretelméleti hozama mindenekelőtt az, hogy kitör a zárt karteziánus tudatszférából, és a tapasztalatot a dolgokkal és a világgal való eredendő kapcsolatként írja le, a szubjektum/objektum szakadékot meghaladva.
"Husserl az egologikus redukciót kibővítő interszubjektív redukció során nyert sajátszerűség (vagy primordialitás) szférájára (Eigenheitsphäre) építi az interszubjektivitás fenomenológiáját: az ebből a szférából kiinduló alter ego-konstituálás megelőzi és lehetővé teszi a sorrendben a monászközösség által konstituált interszubjektív (vagyis objektív) világot, majd a magasabbrendű interszubjektív közösségek által konstituált kulturális életvilágokat".3 Az interszubjektív redukcióval saját, átélt, fenomenológiai testem felől nyerek bizonyosságot. Ez egyben az orientáció nullpontja, az térbeliség abszolút "itt"-je, a kinesztézisek, mozgás-érzetek hordozója.
A fenomenológiai kutatások azon a feltevésen alpulnak, amely szerint önmagamat és a másikat, elsőként mint személyt ismerem fel, tehát mint testi sémával rendelkező szubjektum, mint megtestesült ágens(embodied agent)jelenik meg, és nem mint belső mentális megfigyelője a külső világnak. A fenomenológiai nézőpont két alapvető, kulcsfontosságú tényezőre bomlik: nyílt interszubjektivitás és konkrét interszubjektivitás.
Dan Zahavi 1997-ben bemutatott fenomenológiai elemzésében a nyílt interszubjektivitást a tárgyak egyes szám első személyben történő tapasztalásának alapjaként tárgyalja. Az elemzés egyik fontos következtetése, hogy a nyílt interszubjektivitás fontos az egymás és a világ tapasztalásában. Egy dolog számomra úgy adott, hogy csak bionyos oldalai láthatóak, de a tapasztalásban impliciten a többi, számomra nem látható oldal is jelen van.
A fenomenológiai leírások csak arra hívják fel a figyelmet, hogy a legtöbb interszubjektív helyzetben a másik ember intencióinak egy olyan közvetlen, pragmatikus megértésével bírunk, amely nem igényli semmiféle, a másik elméjében, privát mentális terében elrejtett mentális állapotok posztulálását, lévén, hogy ezek explicit módon kifejeződnek a testi viselkedésükbe, megtestesült cselekvéseikben.
4. Interszubjektív világban-benne-lét
Heidegger a közös világ létét eleve létezőnek tekinti, mindannyian ebben a világban mozgunk és interszubjektív létünk elsősorban a közös eszközhasználatban mutatkozik meg. " A jelenvalólét "önmagát" mindenekelőtt abban találja meg, amit művel, szükségel, elvár, elhárít [...] a környezővilági kézhezállóban".4 A legismertebb heideggeri példa az inteszubjektivitást illetően a "kalapács-példa". Amikor meglátom a kalapácsot, látom, hogy a másik, hogyan dolgozik vele, nyílvánvalóvá válik, hogy az illető eszköz milyen célra használható. Ebben a közös eszközhasználatban válik számomra nyitottá a másik, mint másság. "A jelenvalólét világa tehát olyan létezőt tesz hozzáférhetővé, amely nemcsak az eszközöktől és áltlában a dolgoktól különbözik, hanem létmódjának megfelelően mint jelenvalólét maga is a világban-benne-lét módján abban a világ-"ban" van, amely egyszersmind világonbelülien utunkba kerül."5
A mások, más szubjektumok ebben a világban nem úgy jelennek meg, mint mindenki rajtam kivül, mindazok akik közül az én kiválik, épp ellenkezőleg, a mások azok akiktől az ember többnyire nem különbözteti meg magát, akik között az ember maga is ott található. Tehát a jelenvalólét világa a közös világ, a világban-benne-lét pedig az együttlét másokkal. Azonban ezek a más szubjektumok nem úgy fordulnak elő, hogy saját szubjektumunkat a többi szubjektumtól elkülönítve megragadjuk, s hogy előzetesen önmagunkra tekintünk, aztán elvonatkoztatunk és megállapítjuk, hogy ez az amitől mások különböznek. A mások tehát egy közös, interakcióban levő világból kerülnek utunkba. Ez a közös világ annyira erőteljes, hogy a szubjektum (jelenvalólét) mindenekelőtt és többnyire ebből és ezáltal érti meg magát.
A szubjektum létéhez szükségszerűen hozzátartozik a másokkal való együttlét. A mások az együttlétben, a közös világban feltárulnak a számunkra. "Saját jelenvalólétünk éppúgy, mint a mások együttes jelenvalóléte mindenekelőtt többnyire a környező-világbelien gondoskodásunk tárgyát alkotó közös világból kerül utunkba. A jelenvalólét a gondoskodása tárgyát alkotó világban való feloldódásban, azaz egyszersmind a másokkal való együttlétben nem önmaga."6
5. Egy újszerű megközelítés- a kognitivista álláspont
A kognitív tudományokban a klasszikus kognitivista álláspont szerint a belső elme egy szimbolikus komputacionális, gondolati nyelv segítségével képezi le a külső világot, feltételezi, hogy a világ rendelkezik egy halmaz eleve adott tulajdonsággal, amelyeket passzívan nyerünk a környezetből és amelyek reprezentálják, tükrözik a világot. Ezzel ellentétben egyre inkább elfogadottá válik egy olyan megközelítésmód, amely szerint 1. a mentális folyamatok a szervezet szenzomotoros tevékenységében öltenek testet és a fizikai es 2. társadalmi környezetbe ágyazódnak. A kognitív tudományok és a fenomenológia között hasonlóságok figyelhetőek meg. A kognitív tudományok felhívják a figyelmet, arra ami már Husserlnél is jelentkezik, de általában a fenomenológia, sőt az egzisztencia-filozófia és a hermeneutika is hangsúlyoz, éspedig azt, hogy a kogníció elválaszthatatlan a testiségtől, a szubjektív nézőpontba, saját testbe, fizikai-, társadalmi világba való szituáltságtól. "A heideggeri jelenvalólét világhoz való viszonyulása, akárcsak a megtestesült és szituált ágensé, nem egy objektív világnak a tőle elkülönült szubjektumban való reprezentációja, hanem a környező világnak már a nyelvi reprezentáció előtt, egy pragmatikus eszközhasználatban adott megérétése."7
Ez az elképzelés feltételezi a az elme, a test és a világ interakcióját, egybeszövődését, elválaszthatatlanságát. Tagadják a reprezentacionalista elméletet, ugyanis szerintük túl hosszas és fölösleges, hogy a szervezet reprezentációkat alkosson olyan tulajdonságokról, amelyek nem kapcsolódnak közvetlenül a szervezet célirányult tevékenységéhez. Ugyanakkor az episztemológiai reprezentacionalizmus kritikáját már Husserlnél is megtaláljuk az intencioalitás-felfogásban. Az intencionalitás fogalma a szubjektív tapasztalat, szubjektum-objektum kölcsönös egymásrautaltságát hangsúlyozza. Husserlnél azonban egy úgynevezett "primér interszubjektív szintről" beszélhetünk, amely az epoché során a lehető legalapvetőbb gyökerekig megy vissza. Ez az alapvető szint a test, a másik testi tapasztalata. Annak a felismerése, hogy még a közös eszközhasználatot, kulturális illetve nyelvi szintet megelőzően is létezik egyfajta közös világ (közös testisg, testköziség), amelybe eleve beleszületünk.
Az elmefilozófia és a pszichológia az interszubjektivitás és az empátia problémáját a elmélet-elmélet és a szimuláció-elmélet közötti vita keretén belül vizsgálták. Mindkét elmeteória szerint az interszubjektivitás, a mások tapasztalásának a problémája az, hogy hogyan ismerhető meg, hogyan tehető hozzáférhetővé mások elméje és mások mentális állapotai. Ez a megközelítés a karteziánus dualisztkus megközelítésmódon alapszik, amely szerint episztémikus szakadék van a az elme belső - kívűlről, mások számára megfigyelhetetlen, hozzáférhetetlen, rejtett és privát - mentális állapotai és a külső, megfigyelhető testi viselkedés - beszéd, gesztusok, cselekvés - között.
Az elmélet-elmélet szerint az elmeteória nem egy moduláris mentális mechanizmus, hanem egy "naiv elmélet", egy a tudományos elméletekhez hasonló "népi pszichológiai" (elmeteória, amelyet mások viselkedésének az előrejelzésére és magyarázatára használunk. A másoknak tulajdonított mentális állapotok megfigyelhetetlen elméleti entitások és az elmeteória ezeket sajátos kauzális/magyarázó szabályok (axiómák és következtetési szabályok) segítségével egymáshoz illetve a megfigyelhető viselkedéshez rendeli.
A szimuláció-elmélet sem szolgáltat egy minden tekintetben kielégítő interszubjektivitás-elemzés, két okból sem: 1. nem világos, hogy a szimuláció a "kognitív tudattalan" szubperszonális mechanizmusa vagy pedig tudatos tudati szerkezet. 2. a szimuláció-elmélet az izolált és a többiek tapasztalatától függetlenül és azt megelőzően tételezett saját belső mentális térből indul ki, ahhoz, hogy az utánzás és a képzeletbeli belehelyezkedés során kijusson a másik elméhez. De a saját elmének interszubjektív értelemben már mindig is nyitottnak, illetve egy testközi passzív és pre-reflektív módon a másikkal összekapcsoltnak kell lennie, ahhoz, hogy egyáltalán a szimulációs mechanizmusok működésbe lépjenek. A husserli illetve a heideggeri megközelítésmódok már meghaladják ezt a reprezentacionalista elméletet, tehát ezek sem minden tekitetben kielégítőek egy tüzetes interszubjektivitás-elemzés során.
A kognitív tudomány kutatási területein azonban vannak olyan problémamegközelítési módok is, amelyek igazolják, alátámasztják a fenomenológiai elemzések eredményeit. Gordon Gallup az 1970-es években bevezette a "tükör-tesztet", amely az önfelismerést bizonyította a főemlősöknél. A kísérletben résztvevő csimpánzok és orángutánok, ugyanúgy, mint a 18 hónapnál idősebb gyerekek felismerték, hogy a tükörben saját magukat látták, míg más főemlősök elbuktak a teszten. Gallup szerint az önmaguk felismerése feltételezi az öntudatot, amely lehetővé teszi, hogy az emlősök és az ember hasonló mentális állapotokat tulajdonítson másoknak. Másképp fogalmazva ez azt jelenti, hogy azok a fajok, amelyek sikeresen elvégzik a "tükör-tesztet" képesek az együttérzésre valamint a szándék és érzelem tulajdonításra. A kognitív empátia előrelépést jelent az interszubjektivitás kutatásának kérdéskörében, ugyanis lehetőséget nyújt arra, hogy a másik tapasztalatát felismerjük, anélkül, hogy mi magunk "megszűnnénk" vagy elvesztenénk az öntudatunkat.
Mivel az emberi öntudat ebből a másiknak mint egy másik megtestesült énnek a tapasztalatával elválaszthatatlanul összekapcsolódó proprioceptív öntudatból fejlődik ki, ezért itt egy eleve interszubjektív testi öntudattal van dolgunk.
Giacomo Rizolatti és Vittorio Gallese kísérleteik során a makákó majmok premotoros kortexének az F5-ös területén olyan úgynevezett "tükör-neuron"-ok osztályát mutatták ki, amelyek ugyanazt az aktivációs mintázatot mutatják, akkor is amikor az állat egy bizonyos célirányos cselekvést végez és akkor is, amikor ugyanezt a cselekvést mástól (kísérletvezetőtől vagy egy másik majomtól) látja. E tükör-neuronok aktivitása olyan sajátos célirányos motoros aktusokkal vannnak korrelációban, mint pl. az állatnak a táplálék szájhozviteléhez szükséges összes cselekvés, úgy mint "kézzel megfogni", "kézzel és szájjal megfogni", "elérni", stb. A tükör-neuronok tehát (amelyek jelenlétét emberek esetében is kimutatták) egy olyan agykérgi rendszert alkotnak, amely a motoros aktusok megfigyelését és végrehajtását feleltetik meg egymásnak.
A másik célirányos cselekvéseinek a felismerésére szolgáló tükör-neuronok inkább egy gyakorlati, a saját test és a másik teste közötti közvetlen megfelelésre, párosításra épülnek, nem pedig valamiféle teoretikus következtetés által közvetített másik-tapasztalási módra utalnak. A másik cselekvéseinek a megértése nem egy eredetileg nem-értelmezett (és nem intencionális, értelmes) testi mozgásnak a percepcióját követő teoretikus következetetés vagy ítélet módján megy végbe, hanem egy azonnali kapcsolódással, párosítással van dolgunk az én által végrehajtott célorientált cselekvések értelme és a másik által végrehajtott cselekvések felismerése, megértése között.
6. Következtetések
A szubjektum/szubjektum közötti szakadék megszünése/megszüntetése tehát abban áll, hogy feltételezzük létezik egy eleve adott közös világ, legyen az a husserli értelemben vett együtt-élésben megjelenő világunk, a számunkra tudatosan létező, érvényesülő világ, vagy akár a heideggeri közös eszközhasználatban, kulturális előfeltételek alapján rendelkezésünkre álló világ. Saját elménk mindig is interszubjektíven nyitottnak bizonyul, így válik lehetségessé a másik, mint másság, a másik, mint lét megismerése, megértése. Az interszubjektivitás olyan önadottság, amely jellemzi a világban-benne-létünket és amely minden megnyilvánulási, értelmezési és problémafelvetési kísérletet és erdményt bélyegez.
Szakirodalom
COWART, M., Embodied Cognition. In: The Internet Encyclopedia of
Philosophy. http://www.iep.utm.edu/e/embodcog.htm
DAMASIO, R., Eroarea lui Descartes, Humanitas, Bucuresti, 2005
HUSSERL, E., Az európai tudományok válsága, Atlantisz, Bp.,
1998
KAMPIS, Gy., A gondolkodó test. In: Magyar Tudomány, 2002/1
http://www.matud.iif.hu/01jan.html
SZIGETI, A., Egyetemi jegyzet, 2006
SZIGETI, A., A tudatosság rejtély vagy képesség? Az analitikus
filozófia és a kognitív tudomány találkozása a fenomenológiával
THOMSON, E., Empathy and Consciousness. In: Journal Consciousness
Studies, 2001/8/5-7 |
|
1 Rene Descartes: Elmélkedések az első filozófiáról, Atlantisz, Bp., 1994, 89. oldback
2 Uo. 141. old. back
3 Szigeti Attila, Egyetemi jegyzet, 2006back
4 Heidegger, Lét és idő, Gondolat kiadó, Budapest, 1989, 248 oldback
5 Martin Heidegger, Lét és idő, Gondolat kiadó, Budapest, 1989, 246 old.back
6 Martin Heidegger, Lét és idő, Gondolat kiadó, Budapest, 1989, 257 oldback
7 Szigeti Attila, Egyetemi jegyzet, 2006 back
|
Vissza |
|