Juhász Gyula |
Haláltánc ének
A bölcsességek bölcsessége:
Táncolni a halál elébe
Táncolni vígan és vakon,
Mint pille őszi parlagon.
Próbáltam én mindent, e földön,
Tudást, szerelmet vágyva, gyötrőn,
De minden léptem, sírba vitt
És minden vágyam kába itt.
Elfonnyad itt a csók, a rózsa,
A csillag is lehull a porba,
Igazság, szépség hervatag
Nincs semmi új a nap alatt.
A bölcsesség bölcsessége:
Táncolni a halál elébe.
Táncolni vígan és vakon
A rózsatermő sírokon |
" Ha fel kell sorolnunk tíz legnagyobb és legigazabb magyar költőt, neve ott van, az elsők között" írja Kosztolányi Dezső, Juhász Gyuláról.
Juhász Gyula (1883-1937) az impresszionista hangulatlíra művelőjeként mélyen hitt a szépségben és a művészetben, melyek a költészet múzsai húrjain halált táncolnak az elveszett Éden felé. A víg vakság táncában sírba-vivő léptek, a vágyak zsákutcájában porba hullt csillagok, igazságot és szépséget keresnek a rózsatermő sírokon. A bánat költője egy vers erejéig Isadora Duncan művésznő emlékét idézi, aki az élet táncából "lehajtott fővel, lemondó lélekkel" ment a halál elébe.
A görög filozófia és a nietzschei életszemlélet újra találkozik a líra keretei között, amelyben a művész igyekszik az "élet fogságából a halál szabadságába" lendülni. "Hiába-álmaink oly végtelenek és erőnk oly véges. Dalolunk tomboló életörömtől, s gerincünk sorvad a betegségtől, dalolunk a szellem hatalmáról, diadalmáról és a testparalízisben, bután roskad a porba, az érchúrú líra kiesik a kezéből, s himnuszok helyett csak egy sikoltás tör fel" írja a Nietzsche c. tanulmányában és gyermekien a szokratészi híres mondásra a "tudom, hogy nem tudok semmit"-re utalva, felsírva hozzáteszi: "Mama, én buta vagyok!" |
(D.I.) |
Vissza |
|