Vizualul ca document istoric. Imagine, obiect şi ritual în cercetarea contemporană. Seminar de cercetare interdisciplinară

Istoricii, istoricii de artă, arheologii şi antropologii se apleacă deseori asupra aceloraşi surse în tentativa lor de a înţelege lumi complexe şi de mult trecute. Dar când aceste surse sunt imagini, obiecte sau ritualuri, modul în care aceşti specialişti se apropie de ele este foarte diferit. Istoricii, obişnuiţi să se concentreze mai mult asupra textelor sunt intimidaţi de plasarea sursei vizuale în centrul cercetării, pe când arheologii şi istoricii de artă evită întrebările prea îndrăzneţe şi contextualizarea prea largă a acestor izvoare.

De aceea seminarul doreşte să promoveze dialogul între specialişti din domenii diferite şi să încurajeze abordarea inter şi transdiciplinară a documentului vizual. Seminarul îşi propune să ofere un cadru pentru discutarea unor cercetări în curs de desfăşurare plasând în centrul discuţiilor documentul vizual împreună cu suportul lui material dar şi componenta vizibilă din ceremonial şi ritual. Seminarul încearcă să contribuie la extinderea câmpului tematic şi documentar precum şi la diversificarea metodologiei în abordarea sursei vizuale. Se doreste deasemenea a deveni un cadru de prezentare a ultimelor proiecte si aparitii bibliografice relevante pentru subiectele cercetate.

Seminarul va avea loc miercuri între orele 18.00-20.00 în sala 309 din clădirea Universităţii Babeş-Bolyai, Str. Kogălniceanu, Nr. 1, şi va consta dintr-o prezentare de maximum 45 minute urmată de discuţii.

Programul semestrului I, anul universitar 2010/2011

13 octombrie 2010, Georgiana Tirt, ‘De la Archita la Valchid sau Stare de fapt şi intervenţii în cadrul programului Tezaure fortificate redescoperite’

20 octombrie 2010, Greta Monica Miron, ‘Tipografia din Blaj şi comunicarea religioasă în Transilvania secolului al XVIII-lea’

27 octombrie 2010, Maria Crăciun, ‘Howard Louthan, Converting Bohemia. Force and Persuasion in the Catholic Reformation (Cambridge: Cambridge University Press, 2009), o discuţie despre metodă’

3 noiembrie 2010, Irina Iliescu, ‘Sfântul Gheoghe ucigând balaurul. O abordare comparativă a picturilor din bisericile Arbore şi Mălâncrav'

10 noiembrie 2010, Raluca Betea, ‘Reprezentări vizuale ale morţii între producţie şi receptare. Studiu de caz bisericile româneşti din Maramureş (secolele17-19)’.

17 noiembrie 2010, Anca Tatai, ‘Viena-Buda-spaţiul românesc - ruta de circulaţie a gravurii’

24 noiembrie 2010, Elena Firea, ‘Ioan cel Nou - un sfânt local? Cultul Sf. Ioan cel Nou în Moldova secolului al XV-lea’

8 Decembrie 2010, Ana Gruia, ‘Fumând, cavalerul trecea’

15 decembrie 2010, Anca Gogâltan, Agrarianism cultural şi conflicte generaţionale. Stadii în dezvoltarea câmpului artistic în România în a doua jumătate a secolului al 19-lea şi la începutul secolului 20’