11 – 12 mai 2018

Concursul Spune povestea locului Tău, ediţia 2018

Afis concurs Spune povestea locului tauFacultatea de Istorie și Filosofie, împreună cu Asociația Studențească PhiloHistoRiSs, organizează în perioada 11-12 mai 2018, a IV-a ediție a concursului de istorie locală pentru liceeni, „Spune Povestea Locului Tău”.

Scopul acestui eveniment este acela de a promova studiul istoriei locale în rândul elevilor din clasele IX-XII, din judeţele: Cluj, Alba, Bihor, Arad,Timiş, Caraş-Severin, Mureş, Sălaj, Hunedoara, Bistriţa Năsăud, Satu Mare, Maramureş, Harghita, Sibiu, Braşov și Covasna prin conştientizarea participanţilor cu privire la relevanţa cercetării istoriei locale pentru societatea contemporană, dar mai ales, familiarizarea acestora cu mediul academic al Facultăţii de Istorie şi Filosofie din Cluj-Napoca, ca fiind cea mai importantă instituţie de profil din ţară.

Concursul se va desfășura în două etape, prima fiind cea prin care elevii pot trimite o lucrare pe o temă de istorie locală până în data de 20 APRILIE 2018, iar cea de-a doua constă în susținerea publică a lucrărilor selectate în perioada 11-12 MAI 2018.

Pentru mai multe detalii legate de eveniment, puteți consulta regulamentul concursului pe https://asphilohistoriss.wordpress.com/ .

Afişul concursului
Regulamentul concursului