2006
2-es
Számú Tér
ISSN 1841 - 9879
 
 
Programcikk   Szerkesztőség   Elérhetőség és jelentkezés
Kereső

powered by FreeFind
Önképzőkör
Következő kör
Abstracts
Kitekintő
Recenziók
Hírek
Archívum
 
Én és az akárki
Filozófiai esszépályázat középiskolásoknak - 2007
Ez is megvolt... ( IX. ETDK )
Tanévnyitó 2006
Filozófiai Konferenciasorozat - Eristikon bemutatkozó
ETDK 9. alkalommal
Konferencia az interkulturalitás filozófiai problémáiról

Én és az akárki
Filozófiai esszépályázat középiskolásoknak - 2007

Kedves
fiatal gondolkodó!
Élt
egyszer egy Szókratész nevű ember, aki nevezetes konfliktusba került a környezetével. Lehet, volt már részed ehhez hasonlóban, de azt is tapasztalhattad: lázadni divat. Hogyan viszonyulsz te a névtelen akárkihez, és hogyan viszonyul hozzád a névtelen akárki? Akadály vagy segítség a másik? Vitasd meg mindezt idejében az Én és az akárki című filozófiai esszépályázat résztvevőjeként, számbavéve az alábbi két bölcseleti szövegrészletet: "Aki megengedi a világnak vagy a világ hozzá közel álló részének, hogy élettervet válasszon számára, az az utánzás majomképességén kívül minden egyéb képességet nélkülözni tud." (John Stuart Mill); "Az akárki mindenütt ott van, úgy azonban, hogy már mindig is elsomfordált onnan, ahol a jelenvalólét döntésre kényszerül. Minthogy az akárki mégis minden ítélést és döntést megszab, a mindenkori jelenvalólét válláról leveszi a felelősséget." (Martin Heidegger)
A
pályázat meghirdetője a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem Filozófia Tanszékcsoportjának magyar tagozata, támogatója a Bolyai Társaság, résztvevői pedig az idén érettségiző diákok lehetnek. Az A4-es lapokon kézzel írott, 3-5 oldal terjedelmű jeligés pályaműveket postai küldeményként a Bolyai Társaság címére küldjétek el április 30-ig (postai bélyegző dátuma). Cím: Societatea Bolyai 400110 Cluj-Napoca, Of. Poştal 1. C.P. 317. Küldeményetekhez mellékeljetek egy lezárt borítékot, amely tartalmazza a pályázó személy nevét(az iskola és az osztály feltüntetésével), valamint értesítési címét (lakcím, telefon, e-mail). Ezeket a borítékokat az eredményhirdetéskor bontjuk fel.
A
pályamunkákat a kidolgozott szabályzat alapján a tanszék oktatóiból álló bizottság 1-100 ponttal értékeli. Az elbírálás szempontjai: újszerű, eredeti megközelítés; problémaérzékenység; saját álláspont érvényesítése; aktuális társadalmi és tudományos kérdések bevonása; filozófiai ismeretek beépítése; világos gondolatmenet; mélyreható elemzőkészség; logikus érvelés; filozofikus nyelvezet; egyéni stílus; árnyalt fogalmazás.
Az
első három helyezettet díjazzuk: I. díj - 200 RON; II. díj - 150 RON; III. díj - 100 RON. Valamennyi díjazott oklevelet kap, és könyvjutalomban részesül. A szervezők vállalják a legjobb pályamunkák megjelentetését.
A
legalább 70 pontot elért pályamunkák szerzői a felvételi versenyen kívüli beiratkozási lehetőséget nyernek a 2007/2008-as tanévre a BBTE-re, a filozófia szak magyar tagozatán meghirdetett államilag támogatott (tandíjmentes) helyekre, a rendelkezésre álló helyszám valamint a kapott pontszám csökkenő sorrendje függvényében.

Az
eredményhirdetésre Kolozsvárt, a BBTE Filozófia Tanszékén kerül sor a május 18-án szervezett filozófusnap alkalmából. A pályázók írásbeli értesítést is kapnak a pályázat eredményéről.
További információk és kapcsolattartás végett forduljatok a Filozófia Tanszékcsoport magyar tagozatának ügyvezetőjéhez: Aczél Erika Dóra, aczel_dora@yahoo.com.
Kolozsvár, 2007. január 22.A szervezőbizottság nevében,
Dr. Veress Károly egyetemi tanár

Ez is megvolt... ( IX. ETDK )

Az elmúlt hét végén lezajlott a IX. ETDK, ami még a szervezők szerint is csak kicsivel volt másabb vagy éppen jobb mint a VIII. vagy a VII, tehát még nem igazán látszik az hogy az ETDK már kilenc éve szerveződik és működik. Most is elég sok volt a szervezési hiba és a szervezők valahogy még nem tudják betartatni és betartani a határidőket.

A jelentkezési kedv minden szekcióban csökkent, egyes szekciók eltűntek, de azért a szervezők szerint nőtt a színvonal az előbbi évekhez képest és ez azért már valami. A KMDSZ vezetősége állítólag már keresi a pangás okát és persze a megoldását is, drukkoljunk nekik hogy meg is találják.

A filozófia szekcióban az idén négy dolgozat került bemutatásra különféle témakörökben, amelyek változatosságot nyújtottak az egész programnak és persze a hallgatóság sem unatkozott (varietas delectat, ahogy mondani szokták). Az érdeklődés kielégítő volt, én kevesebb emberre számítottam, főleg, hogy a szekcióülés időpontja és helyszíne későn lett közölve. Szomorú az a tény, hogy az elsőéveseink nem mutattak érdeklődést az esemény iránt, ezen mindenképpen változtatni kell!

A bemutatott dolgozatokról és a szerzőkről e helyen nem kívánok írni, mivel mindegyik dolgozat megtalálható a folyóiratban, tehát mindenki olvassa el onnan és ne szorítkozzon az én szűkszavú beszámolóimra. A zsűrit az idén négy tag alkotta: Dr. Veress Károly, Dr. Király V. István, Dr. Szigeti Attila és Rigán Lóránd doktorandusz, akik a végső pontozás alkalmával a szervezők szeint is nagyon operatívan dolgoztak, sőt matematikusokat és informatikusokat is túlszárnyalva számolták össze a pontokat.

A vasárnapi gálán, ami kis késéssel kezdődött kiderült, hogy kik részesültek díjban:
" Első díjas Sallai András lett.
" Második díjas Sófalvi Ilona és Szolláth Hunor lett.
" Harmadik díjas Aczél Erika Dóra lett.

A díjazottak mindannyian részvételi jogot nyertek a Magyarországon megrendezendő OTDK-ra. Gratulálunk nekik és további jó munkát és sikereket kívánunk!

Még nem lehet tudni, hogy a jövő évben mikor lesz megrendezve az ETDK, de a szevezők profi munkát ígérnek ugyanis az ETDK jubileumát fogja ünnepelni, remélem hogy a Filozófia Kar ezen is méltóképpen és főleg több dolgozattal fogja képvisltetni magát.
Tehát munkára fel kedves kollégák!

top

Tanévnyitó

2006 október 2-án, a diákok kisebb vagy nagyobb örömére, hivatalosan is kezdetét vette az új egyetemi tanév. A Filozófia Kar hivatalos évnyitójára a frissen korszerősített és berendezett 4-es teremben került sor, amely már nem sokáig viseli ezt a semmitmondó "nevet", ugyanis, a folyosó többi terméhez hasonlóan, nemsokára neki is saját - Böhm Károlytól kapott - neve lesz, és ezzel, hogy úgymondjuk, polgárjogot fog nyerni... De ne fussunk olyan előre.

Az évnyitó ünnepségre "összesereglett" diákokat és tanárokat Dr. Veress Károly tanszékvezető köszöntötte, aki rövid köszöntő beszéde után átadta a szót kollégáinak.

Dr. Gál László röviden összefoglalta Böhm Károlynak a logika szakterületén kifejtett munkásságát és beszámolt arról a procedúráról is aminek a betetőzése a 4-es terem hivatalos névadó ünnepsége lesz. A névadás apropóját az adja, hogy az idei évben van a neves filozófusprofesszor halálának 95. évfordulója és 110 éve annak, hogy meghívták kolozsvári előadótanárnak. A továbbiakban Dr. Egyed Péter beszélt Böhm Károly filozófiájáról, annak eredetiségéről és az erdélyi filozófiára való hatásáról.

Végül, de nem utolsó sorban Rigán Lóránd mutatta be A határok átjárhatóságáról címő kötetet, amely azokból a tanulmányokból tartalmaz válogatást amelyeket egyetemünk mesterképzős hallgatói és oktatói készítettek az elmúlt két tanévben. A tanulmányok a kommunikáció és a kultúra jelenségeire, az emberi létfolyamatok határaira, azok átjárhatóságának feltárására irányuló alkalmazott filozófiai vizsgálódások eredményeként születtek.

Az esemény zárómomentumaként Dr. Veress Károly rövid beszélgetést folytatott az elsőévesekkel.

top

Filozófiai Konferenciasorozat - Eristikon bemutatkozó

A Filozófia Tanszék román tagozata konferenciasorozatot és vitaalkalmakat szervez az Amerikai Nagykövetség támogatásával a következő címmel: A filozófia szerepe a mentalitások megváltoztatásában és a közélet demokratizálásában (Rolul filosofiei în schimbarea mentalităţilor şi în democratizarea vieţii publice).

Külön felhívjuk a figyelmet a december 5.-i előadásra, amelynek keretén belül bemutatkozik a Filozófia Tanszék, megismerkedhetünk tagjainak publikációival, ugyanakkor bemutatkozik az Eristikon elektronikus szakfolyóirat, illetve Önképzőkör is. A szaklap szerkesztősége lehetőséget lát arra is, hogy az internetes folyóirat átterjeden a magyar vonal életéből a román tagozatéra is, ezért egyik célja hogy román ajkú résztvevőket is bevonjon az Eristikon tevékenységébe, feltételezvén hogy lesznek majd ilyen szándékú jelzések.

Az előadásokkal kapcsolatos részletes információkat illetően lásd a mellékelt plakátot.

top

ETDK 9. alkalommal

2006 november 25 és 26.-án a KMDSZ újra megszervezi az ETDK-t. A tudományos diákköri konferenciára október 16 és november 3 között lehet jelentkezni, ám a dolgozatok leadására november 6-a és 10-e között van lehetőség. A konferncián való részvétel lehetőséget nyújt szakmai és személyes kapcsolatok kiépítésére szakemberekkel kutatókkal és más a szakterület iránt érdeklődő hallgatókkal. Egy másik nagyon fontos tényező, hogy a ETDK-án bemutatott dolgozatok szakmai publikációknak számítanak.
Az Eristikon Önképzőkörön bemutatott dolgozatok szerzői közül a következők képviselik a Filozófia Tanszéket a konferencián: Aczél Dóra, Sallai András, Sófalvi Ilona, Szolláth Hunor.
További információk találhatóak a KMDSZ honlapján, a www.kmdsz.ro/etdk címen.
top

Konferencia az interkulturalitás filozófiai problémáiról

Az interkulturalitás filozófiai problémái
Babes-Bolyai Tudományegyetem, Filozófia Tanszékcsoport
2006 november 11

A konferencia programja

10.00 -12.30 Plenáris ülés. I. em./8-as terem Elnök: Szigeti Attila

10.00 Rostás Zoltán (Bukaresti Egyetem): Interkulturalitás a Bukaresti Szociológiai Iskolában
10.20 Tóth János (Szegedi Tudományegyetem): A környezetvédelem interkulturalitása
10.40 Ungvári-Zrínyi Imre (BBTE, Kolozsvár): Az interkulturális kommunikáció etikája
11.00 Demeter Attila (BBTE, Kolozsvár): A nemzet fogalma a francia forradalom eseményeinek és eszméinek a tükrében. Tanulságok
11.20 Salat Levente (BBTE, Kolozsvár): A "liberális kulturalizmus", mint körvonalazódó konszenzus a kortárs normatív politikai filozófiában
11.40 Veress Károly (BBTE, Kolozsvár): A közös nyelv problémája
12.00 - 12.30 Vita

12.30 - 13.00 Szünet

13.00 - 15.00 Szekcióülések

I. szekció. . I. em./8-as terem. Elnök: Veress Károly

Gál László (BBTE, Kolozsvár): Magyarul sótartó, románul csizmaszár, tótul ...
Mester Béla (MTA Filozófiai Kutatóintézet, Budapest): Skót ihletésű magyar filozófia a németek számára - Rozgonyi József Kant-kritikájának kulturális kontextusa -
Rigán Lóránd (BBTE, Kolozsvár): "Részünk lehet-e ebben a tapasztalatban?" Gadamer és Derrida párizsi vitája
Ilyés Szilárd (EME, Kolozsvár): "Joáb", avagy a legitimitás ideáltipikus ábrázolása
Szabó László (ELTE, Budapest) : A liberális elvek univerzalizálhatóságának lehetőségei és korlátai
Salat Csilla (Kolozsvár): A benső derű

II. szekció. Filozófiatörténet és Logika Tanszék. Elnök: Ungvári-Zrínyi Imre

Tamás Dénes (Sapientia - EMTE, Csíkszereda): Más-kép a globalizációról
Szigeti Attila (BBTE, Kolozsvár): Az interkulturalitás fenomenológiájáról
Csíki Huba (ELTE, Budapest): A másság fenomenológiája: a profétikus színház
Gyenge Zsolt (Pécsi Tudományegyetem): Face-to-face. Elfedett arc és mezítelen igazság
Schmidt Dániel (Szatmár): Az idő és annak számítása. A világkonstituáló szubjektivitás tevékenysége és a világ ígylétének szükségszerűsége
Soós Amália (BBTE, Kolozsvár): A nevetés mint az interkulturális kommunikáció tényezője

15.00 - 15.15 Szünet

15.15 Könyvbemutatók. I. em./8-as terem

Mester Béla: Magyar philosophia. A szenvedelmes dinnyésztől a lázadó Ikaroszig. Bemutatja: Ungvári-Zrínyi Imre
Veress Károly - Gál László (szerk.): A határok átjárhatóságáról. Bemutatja: Sallai András

15.45 Állófogadás
top