2006
1-es
Számú Tér
ISSN 1841 - 9879
 
 
Programcikk   Szerkesztőség   Elérhetőség és jelentkezés
Kereső

powered by FreeFind
Önképzőkör
Következő kör
Abstracts
Kitekintő
Recenziók
Hírek
Archívum
 
Kommunikációelméleti előadások
Az esszépályázat eredményei
Beszámoló a Filozófusnapról
Filozófus nap a Filozófia Kar magyar tagozatán
Bemutatták a Látleletet
Közös könyvbemutató
Bemutatták Angi István új könyvét
Filozófiai Esszépályázat középiskolás tanulók részére
PTDK 9. alkalommal
Könyvbemutató
Reklámterv készült a Filozófia Szak számára
Sikertelen megbeszélés a reklámtervről

Kommunikációelméleti előadások

Május 22-e és május 23-a között Kolozsváron vendégeskedett Dr. Horányi Özséb a Budapesti Műszaki Egyetem (BME) Kommunikációs Tanszékének vezetője, aki egy személyben a Magyar Kommunikációs Társaság, valamint a Pax Romana katolikus világszervezet magyarországi elnöke is.

Aki észrevette az eseményt hírdető plakátokat és ennek kapcsán úgy döntött, hogy a délután két óráját majd a következő nap délelőttjét az EME székházának tanácstermében tölti, az egy igen érdekes és nem csak szakemberek számára érthető előadássorozatot hallgathatott meg. Az első előadás a társadalmi kommunikáció színtereiről, a második a társadalmi kommunikáció intézményeiről szólt.

Az első előadás során az előadó kifejtette, hogy a társadalmi kommunikáció nem ugyan az mint a vállalati kommunikáció vagy tömegkommunikáció, ez általános emberi kommunikáció, amelynek mindannyian nap mint nap részesei vagyunk. A professzor a továbbiakban arról beszélt, hogy mi népesiti be a kommunikációs színteret és mint ahogy az kiderült ezek az ágensek és kommunikátumok, amelyek szoros kapcsolatban állnak egymással, olyannyira hogy egyik a másik nélkül nem is létezhet.

A második előadáson elhangzott, hogy mi a különbség az intézmények között, névszerint a kocsma és a templom között és az ott elhangzó igen között(a példák kicsit szélsőségesek, de találóak). Ebben a két igen szöges ellentétben álló intézmény esetében nem csak az ágensek, de a kommunikátumok is különbözőek. A továbbiakban szó esett a különböző színtereken érvényesülő különböző intézményekről, amelyek között különféle kapcsolatok állnak fenn, példéul természetes és szignifikatív. Az előadás végén a jeles professzor kitért arra is, hogy ezek az intézmények nagyon különbözőek egymástól eredetük és színterük szempontjából.

Az előadások végén mindkét esetben kérdéseket tehettek fel a hallgatók és más résztvevők az elhangzottak kapcsán, ennek eredményeként egy jóhangulatu beszélgetést kialakítva.
top

Az esszépályázat eredményei

A május 20-án első ízben megrendezett Nyílt Filozófus Nap második programpontjaként Dr. Ungvári Zrinyi Imre és Rigán Lóránd ismertették a Kilábalás a kiskorúságból- a szabadság próbája saját gondolkodásunk című, a maturandusok számára kiírt esszépélyázat eredményeit.

Ahogy a szervezők elmondták annak ellenére, hogy először került kiírásra ez az esszépályázat meglepően sok pályamunka érkezett be, számszerint harminckilenc. A szervezők a színvonallal is meg voltak elégedve, mivel elég sok esszé ért el hetven vagy annál valamivel több pontot. Az alábbiakban közöljük az esszépályázat eredmenyeit (a nevek előtt szereplő számok az esszék sorszámai nem pedig a helyezéseké):
  1. Jancsó Noémi - 91, dicséret, Apáczai Csere János Líceum, Kolozsvár
  2. Balogh Réka - 75, Unitárius Teológiai Gimnázium, Székelykeresztúr
  3. Magyari Júlia - 59, Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely
  4. Antic József - 45, Kós Károly, Sepsiszentgyörgy
  5. Szabadi Tihamér - 66, Kós Károly Építészeti Szaklíceum, Csíkszereda
  6. Mag Vincze - 92, dicséret, Szabó Dávid Iskolaközpont, Barót
  7. László Szabolcs - 98, II. dí, Bethlen Gábor Kollégium, Nagyenyed
  8. Biró Melinda - 41, Apor Péter Szakközépiskola, Kézdivásárhely
  9. Náznán Bernadett - 74 Márton Áron Gimnázium, Csíkszereda
  10. Ferencz Orsolya - 95, III. díj, Márton Áron Gimnázium, Csíkszereda
  11. Farkas Réka - 58, Tamási Áron Gimnázium, Udvarhely
  12. Kedves Balázs - 100, I. díj, Márton Áron Gimnázium, Csíkszereda
  13. Kovács Adrien - 76, Márton Áron Gimnázium, Csíkszereda
  14. Borzás István - 67, Unirea Nemzeti Kollégium, Marosvásárhely
  15. Dósa Karolina - 64, Szovátai Faipari Iskolacsoport, Szováta
  16. Markovics Emese - 74, Elméleti Líceum, Nagykároly
  17. Vitus Ákos Zsolt - 75, Református Kollégium, Marosvásárhely
  18. Koncz Timea - 80, Református Kollégium, Marosvásárhely
  19. Högyes Mihály Huba - 75, Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely
  20. Kálmán Ilona Katalin - 73, Mihai Eminescu Főgimnázium, Nagyvárad
  21. Duló Renété - 46, Brassai Elméleti Líceum, Kolozsvár
  22. Bács Edda Anita - 72, Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy
  23. Köllo Zsófia - 73, Salamon Ernő Gimnázium, Gyergyószentmiklós
  24. Kornovits Tünde - 54, Székelyudvarhely
  25. Csikai Annamária - 76, Márton Áron Gimnázium, Csíkszereda
  26. Benko Donát Viktor - 64, Régen, ő már 38 éves
  27. Cseterás Borbála Ildikó - 71, Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely
  28. Fábián László - 81, Szabó Dávid Iskolaközpont, Barót
  29. Farkas Margit - 85, dicséret, Szabó Dávid Iskolaköypont, Barót
  30. Márton Éva - 73, , Református Kollégium, Kolozsvár
  31. Kulcsár Árpád - 74, Református Kollégium, Kolozsvár
  32. Biró Emoke - 87, dicséret, Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy
  33. Köllo Csilla Éva - 78, Benedek Elek Tanítóképző, Udvarhely
  34. Csepei Zsolt - 76, Zilahi Református Kollégium, Zilah
  35. László Monika - 70, Művészeti Líceum, Sepsiszentgyörgy
  36. Madaras Emoke- 77, Szovátai Faipari Iskolacsoport, Szováta
  37. Szakács Eniko Réka - 77, Benedek Elek, Székelyudvarhely
  38. Bakk Liza Annamária - 79, átvette, János Zsigmond Unitárius Kollégium, Kolozsvár
  39. Papp Levente - 86, dicséret, Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely
Az esszépályázat első három díjazottjának dolgozatát az Eristikon leközli az Önképzőkör című rovatában.

A nyerteseknek e helyről is gratulálunk! Reméljük jövőre is legalább ennyien szánják el magukat egy kis önálló gondolkodásra!
top

Beszámoló a Filozófusnapról

Mint ahogy arról már korábban beszámoltunk május 20-án szombaton zajlott le egyetemünk keretei között az első Flozófus Nyílt Nap, amelynek házigazdája Rigán Lóránd volt. A rendezvény célja, mint ahogy az a nevéből is látszik, az volt hogy nyisson és betekintést nyújtson a nagy közönségnek a karon folytatott munkába. A változatos programok szerencsére sok érdeklődőt vonzottak, főleg a délelőtti órákban, de a résztvevők száma a késő délutáni programok esetében is kielégítő volt.

A Nyílt Nap első programpontja a Dr. Szigeti Attila által megtartott nyitóelőadás volt, amelyn A filozófia hasznáról és káráról címet viselte. Az előadás során Dr. Szigeti Attila kiemelte, hogy a filozófia haszna az, hogy többek között önálló gondolkodásra késztet, de éppen ez az aspektusa a filozófiának az, ami a kárára válhat a filozófálónak, mivel az önállóan gondolkodó emberek mindig is fejtörést okoztak a mindenkori hatalom számára. Az előadó ugyanakkor figyelmeztett az iskolafilozófia veszélyeire is, ami megfoszthatja a filozófiát a maga esszenciájától.

A program következő pontja a maturandusok számára kiírt a Kilábalás a kiskorúságból- a szabadság próbája saját gondolkodásunk című esszépályázat kiértékelése és díjazása volt, ezt Dr. Ungvári Zrinyi Imre tette meg. Mint ahogy az elhangzott, a szervezők elégedettek voltak a pályázók számával és a pályamunkák színvonalával, annak ellenére, hogy ez az esszépályázat most került először kiírásra. Dr. Ungvári Zrinyi Imre elmondta, hogy az esszék színvonala szempontjából bizakodva tekint a jövőbe, hiszen sokból kiderült, hogy szezőjének van bizonyos affinitása a filozófia valamelyik diszciplinájához, például az etikához vagy a poitikai filozófiához. A programrész végén a szervezők ismertették az esszépályázat erdeményeit és díjazták azokat a dobogós helyezést elért pályázókat, akik jelen voltak. Az esszépályázat erdeményeit a következő cikkben olvashatják.

A program következő pontjaként bemutatkozott a Pro Phhilosophia Szakkollégium, amelynek tevékenységét sokan egyáltalán vagy csak alig ismerik. Dr. Demeter M. Attila, mint a Szakkollégium egyik vezetője beszámolt az ott folytatott munka jellegéről és persze arról is, hogy melyek a Szakkollégiumba való felvételizés kritériumai. Mint ahogy az elhangzott, a Szakkollégiumba csak másod éveseket és tőlük idősebbeket vesznek fel az általuk bemutatott kutatási terv alapján és mint ahogy az természetes, a Szakkollégium pénzzel támogatja a felvételit nyertek kutatásait. A programpont folytatásaként a Szakkollégium néhány hallgatója számolt be röviden kutatásairól, amelyek temetikailag nagyon sokszínüek, van aki kommunikációs területen kutat, például Szabó Annamária, van aki ontológiain, például Szolláth Hunor és van aki hermeneutikain, például Sallai András.

A Szakkollégium bemutatása után követekezett az Eristikon önképzőkör és ezen belül folyóiratunk bemutatása, amelynek moderátora Lippai Cecília volt. Lippai Cecília, mint az önképzőkör egyik alapító tagja és annak állandó moderátora beszélt a kör indulásáról és annak kezdeti jellgéről és tevékenységéről, valamint a jelenleg ott folyó munkáról. Az önképzőkör bemutatása után követekezett az Eristikon című folyóirat bemutatása, ami az önképzőkörből nőtte ki magát. A folyóiratot annak két munkatársa, Zörgő Noémi és Sófalvi Ilona mutatta be Borzási Judit segítségével, aki az egész bemutatót számítógép segítségéval illusztrálta és interaktívvá tette. A folyóirat két munkatársa bemutatójában beszélt a folyóirat keletkezési körülményeiről és az ennek keretei között folyó munkáról, valamint a rovatokról és annak tartalmáról.

A jól megérdemelt ebédszünet után követekezett A kommunikáció és az interkulturalitás filozófiája elnevezésü magiszteri képzés hallgatóinak minikonferenciája, amelynek moderátora a képzés vezetője Dr. Veress Károly volt. A minikonferencia keretén belül a hallgatók azokat a témákat mutatták be röviden, amellyel a vizsgadolgozatuk is foglalkozik. A bemutatott témák a homoszexuálisok szubkultúrájától kezdve egészen a vendégfogadás etikájáig terjedtek. A legnagyobb érdeklődés persze nem véletlenül a homoszexuálisok szubkultúrájáról szóló dolgozatot kísérte, de azért a többi dolgozat sem maradt háttérben.

A minikonferencia után következett az egész rendezvény egyik legkülönösebb programja az Önkönyvbemutató, amelynek moderátora Ferencz Enikő volt. Ennek a programnak az volt a lényege, hogy oktatóink tíz mondatban kellett bemutassák az elmúlt évben megjelent könyveiket. A feladatot legjobban és legfrappánsabban Dr. Szigeti Attila, Dr. Gál László és Dr. Demeter M. Attila oldotta meg, a többieknek valahogy nem sikerült beillszkedni a tíz mondatos keretbe.
top

Filozófus nap a Filozófia Kar magyar tagozatán

Rendhagyó esemény részesei lehetnek azok a személyek, akik május 20-án, szombaton a hosszas ágyban való lustálkodás vagy éppen "könyvtárlátogatás" helyett benéznek az egyetem főépületébe. Ez a rendhagyó esemény az I. Filozófus Nyílt Nap lesz, amely mint a hogy a neve is elárulja először kerül megrendezésre egyetemünk keretein belül és remélhetőleg sikerül ezzel hagyományt teremteni. A nyílt nap nem titkolt szándéka többek között az, hogy felhívja a maturandusok figyelmét a Filozófia Karra és az ott folyó tevékenységekre, megpróbálván ezáltal rábírni őket , hogy érettségi után a mi karunkat válasszák.

Az alábbiakban közöljük a rendezvény részletes programját:
10:00-10:40 Nyitóelőadás: A filozófia hasznáról és "káráról"
Dr. Szigeti Attila egyetemi adjunktus
10:40-11:00 Kilábalás a kiskorúságból - a szabadság próbája saját gondolkodásunk
A maturandusok esszépályázatának kiértékelése
Dr. Ungvári Zrínyi Imre egyetemi adjunktus
11:00-12:00 A Pro Philosophia Szakkollégium kutatási beszámolói
Moderál : Dr. Demeter M. Attila egyetemi adjunktus
12:00-12:30 Az Eristikon önképzőkör bemutatkozása
Moderál : Lippai Cecília
12:30-14:00 Ebédszünet
14:00-15:30 A kommunikáció és az interkulturalitás filozófiái magiszteri képzés hallgatóinak minikonferenciája
Moderál :Dr. Veress Károly egyetemi tanár
15:30-16:00 Kávészünet
16:00-17:00 Önkönyvbemutatók
melynek során a szerzők demonstrálják, hogyan lehet tíz mondatban beszélni pár száz oldalról
Moderál : Ferencz Enikő
17:00-19:00 Szimultán kerekasztal-beszélgetések
Tanárok kerekasztala:
A filozófia oktatása a középiskolákban és az egyetemen
Moderál : Dr. Ungvári Zrínyi Imre egyetemi adjunktus
  Diákok vitája és kerekasztala: A szabadság próbája. Lehet-e az ember igazán szabad?
Moderál : Szabó Annamária
Az esemény házigazdája: Drd. Rigán Lóránd

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

top

Bemutatták a Látleletet

2006 március 17-én sor került a Tranzit házban Egyed Péter legújabb könyvének a bemutatására, ami nagyon sokatmondóan a Látlelet címet (Kalota Kiadó, Kolozsvár 2005)viseli, mint ahogy az fentebb is olvasható.

A kötetet a népes közönség előtt Eckstein Kovács Péter és Soós Amália mutatta be, Eckstein Kovács Péter mint a szerző barátja, Soós Amália pedig mint a szerző tanítványa és munkatársa.

Eckstein Kovács Péter méltatta a szerző sokoldalúságát és lankadatlan alkotóvágyát, a szóban forgó kötet a tizenharmadik lévén, ami Egyed Péter tollából napvilágot látott. A kötet méltatója elmondta, hogy a mű Románia elmúlt 15 évéről szól, amire jellemző volt egy szomorú generációs tapasztalat és a sorok megritkulása és éppen ez utóbbi következtében egy bizonyos szellemi pangás is. A továbbiakban azt fejtegette, hogy mire próbál választ adni a kötet az ő olvasata szerint és ez nem más mint, hogy mi módon lehet az újrakezdés után szellemi téren maradandót alkotni és mit lehet elérni közösségi szempontból.

Soós Amália pedig azt hangsúlyozta, hogy mit üzen a kötet annak a fiatal generációnak, amelyik szinte gyerek fejjel élte meg ezt a korszakot és most már az úniós csatlakozásra készül.

A bemutató végén a jelenlevők kérdéseket tehettek fel a szerzőnek a kötet tanulmányaiban taglalt témákról és ezek keletkezési körülményeiről.
top

Közös könyvbemutató

2006 március 16-án az EME egyik bemutatótermében került sor Ungvári Zrinyi Imre Dialógus, Interpretáció, Interakció (Mentor Kiadó, Marosvásárhely 2005) valamint Rigán Lóránd Jegyzetek Jaspers filozófiájához című (Mentor Kiadó, Marosvásérhely 2005) könyvének bemutatására.

A bemutató moderátora Veress Károly volt, aki bevezető beszédében méltatta mindkét kollégája munkásságát és röviden összefoglalta a két mű keletkezési körülményeit.

A megjelentek előtt először Ungvári Zrinyi Imre könyvét Demeter Attila ismertette, mint olyasvalaki, aki szakterületét és érdeklődési körét tekintve igencsak közel áll a könyvben felvetett problémákhoz. Demeter Attila azt hangsúlyozta, hogy a könyv a értékkommunikáció problémáit foglalja össze, valamint a különböző csoportok közötti kommunikáció szükségességét emeli ki, de mindezek mellett áttételesen megjelenik a kötetben a deontológia, a jogfilozófia, az etika és az axiológia is. A könyv méltatója hangsúlyozta, hogy a szerző munkásságára jellemző az, hogy aktuális kérdésekhez próbál filozófiai szempontból hozzászólni.

A továbbiakban Király István mutatta be ifjú kollégája, Rigán Lóránd könyvét, akinek ez az első nyomtatásban megjelent műve. Ahogy azt Király István szellemesen megjegyezte a könyvbemutató célja nem a recenzálás, hanem a könyv kereskedelmi forgalomba hozása. Magáról a könyvről elhangzott, hogy hiánypótló mű, mert a magyar kultúrában igazán nincsen még érzékenység Jaspers mondanivalója iránt, s ez talán azért van, mert Jaspers gondolkodása felhívó gondolkodás, ami azt kéri, hogy ne legyünk mások, mint akik vagyunk. A bemutató diskurzus során fény derült arra is, hogy Jaspers gondolati csomópontjai látszólag "üres gondolatok" csakhogy ezeken az üres helyeken tulajdonképpen mi magunk kellene legyünk.

A bemutató végén, mint ahogy az szokás az érdeklődők kérdéseket tehettek fel a szerzőknek a művekre vonatkozólag.
top

Bemutatták Angi István új könyvét

Március 17-én 18 órától tartották Angi István a Gh. Dima Zeneakadémia professzorának könyvbemutatóját, amely folytatása egy már korábban megírt "Zeneesztétikai előadások I."(Scientia Kiadó) című kötetnek. A bemutatóra a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem pincetermében került sor. A teremválasztás azt sugallta, hogy a szervezők nem számítottak nagy közönségre, ugyanakkor a mű példaértékét tükröző egyszerűség és méltóság jellemezte.

A kötet a "Zeneesztétikai előadások II."(Scientia Kiadó) címet viseli. A bemutató az első kötet rövid ismertetésével kezdődött, melyet dr. Horváth Gizella adjunktus a Nagyváradi Partium egyetem képviseletében tartott. Majd a második kötetet Fodor Attila doktorandusz áttekintése által ismerhettük meg, aki a két kötet felépítését, a használt módszer szempontjából a vonalhoz illetve a körhöz hasonlította. Erről egyébként az első kötet bevezetőjében is olvashatunk! Ezt követően Deák Sándor negyedéves zeneakadémiai hallgató klarinét előadását hallgathattuk meg, majd a bemutatót Angi István felszólalása zárta. De még mielőtt a közönség eloszlott volna, Lászlóffy Csaba felolvasta két versét.

Jakab A.
top

Filozófiai Esszépályázat középiskolás tanulók részére

Kilábalás a kiskorúságból - a szabadság próbája saját gondolkodásunk
Filozófiai esszépályázat - 2006

Kedves fiatal gondolkodó!

Hogy mennyire érzed magadat szabadnak a bőrödben, illetve abban a térségben, ahová születtél, nemcsak rajtad múlik. Lehetőséged van azonban rá, hogy véleményt mondva erről, szabadabbá válhass.

Ezt a lehetőséget filozófiának hívják. Oszd meg hát másokkal is a szabadság(od)ra vonatkozó gondolataidat a Kilábalás a kiskorúságból - a szabadság próbája saját gondolkodásunk című filozófiai esszépályázat résztvevőjeként. Ötletadónak a következő idézeteket ajánljuk figyelmedbe: "A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék." (Immanuel Kant); "Az ember érteni is akarja, amit hisz, amire vágyakozik és amit megtesz. Önállóan akar gondolkodni." (Karl Jaspers)

A pályázat meghirdetői a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Filozófia Tanszékcsoportjának magyar tagozata, a Bolyai Társaság, valamint a Personicum-Kreatív Konzultációs Iroda, résztvevői pedig az idén érettségiző diákok lehetnek. Az A4-es lapokon kézzel írott, 3-5 oldal terjedelmű jeligés pályaműveket postai küldeményként a Bolyai Társaság címére (400604 Cluj-Napoca, Bd. 21 Decembrie 1989 nr. 116; Postafiók: Cluj-Napoca, Of. Pootal 1. C.P. 317.), május 8-i leadási határidővel (postai bélyegző dátuma), küldjétek el. Küldeményetekhez mellékeljetek egy lezárt borítékot, amely tartalmazza a pályázó személy nevét (az iskola és az osztály feltüntetésével), valamint értesítési címét (lakcím, telefon, e-mail). Ezeket a borítékokat az eredményhirdetéskor bontjuk fel.

A pályamunkákat a tanszék oktatóiból álló bizottság 1-100 ponttal értékeli, előzetesen kidolgozott szabályzat alapján. Az elbírálás szempontjai: újszerű, eredeti megközelítés; saját álláspont érvényesítése; átfogó és sokoldalú szemlélet; aktuális társadalmi és tudományos kérdések bevonása; problémák iránti érzékenység; filozófiai ismeretek beépítése; világos gondolatmenet, logikus érvelés; mélyreható elemzőkészség; egyéni stílus, filozofikus nyelvezet; árnyalt fogalmazás.

Az első három helyezettet díjazzuk: I. díj - 200 RON; II. díj - 150 RON; III. díj - 100 RON. Ezen kívül számos különdíjat osztunk ki a résztvevőknek. Valamennyi díjazott oklevelet kap, és könyvjutalomban részesül. A szervezők vállalják a legjobb pályamunkák megjelentetését.

A legalább 70 pontot elért pályamunkák szerzői versenyen kívüli beiratkozási lehetőséget nyernek a BBTE-re, a filozófia szak magyar tagozatán meghirdetett államilag támogatott (tandíjmentes) helyekre.

Az eredményhirdetésre Kolozsvárt, a BBTE Filozófia Tanszékén kerül sor a május 20-án szervezett filozófusnap alkalmából. A pályázók írásbeli értesítést is kapnak a pályázat eredményéről.

A pályázattal kapcsolatban bármilyen más további információ a Filozófia Tanszékcsoport magyar tagozatának ügyvezetőjétől, Fejes Margittól kérhető a fejesmargit@yahoo.com e-mail címen.

Kolozsvár, 2006. március 27.
A szervezőbizottság nevében,
Dr. Veress Károly egyetemi tanár

Babeş-Bolyai Tudományegyetem
Történelem és Filozófia Kar
Filozófia Tanszékcsoport - magyar tagozat


Szabályzat
a Filozófiai esszépályázat megszervezésére és lebonyolítására

A BBTE Filozófia Tanszékcsoportjának magyar tagozata (= Tanszékcsoport) a 2005/2006-os tanévvel kezdődően évente Filozófiai esszépályázatot hirdet. A pályázat megszervezése, lebonyolítása során a Tanszékcsoport együttműködhet olyan háttérintézményekkel, szakmai szervezetekkel, melyek támogatást nyújtanak infrastrukturális, publikációs és pénzügyi téren.

A pályázat kiírásával, megszervezésével és lebonyolításával a Tanszékcsoport által kinevezett szervezőbizottság foglalkozik.

A pályázat célja: A középiskolás tanulók filozófia iránti érdeklődésének felkeltése, a filozófiai alkotókészségük ösztönzése; szakmai kapcsolatépítés az egyetemi filozófiai képzés és a középiskolai filozófiaoktatás között; az egyetemi filozófiai képzés vonzóvá tétele a végzős középiskolások számára, az egyetemi felvételire meghirdetett helyek betöltésének biztosítása.

A pályázat résztvevői az adott évben érettségiző középiskolás tanulók.

A pályázati kiírást a szervezők év elején hirdetik meg a sajtóban; emellett e-mailen és postai úton közvetlenül is eljuttatják az egyes iskolák igazgatóságához valamint a filozófiatanárokhoz. A beérkező pályamunkák kiértékelése, az eredmények közzététele legkésőbb egy hónappal az érettségi kezdete előtt megtörténik.

A pályamunkák terjedelme 3-5 oldal. A pályázók a pályamunkákat A4-es lapokon, kézzel írott szöveg formájában, titkosítva, jeligésen kell eljuttassák postai küldeményként a szervezőkhöz. A küldeményhez zárt borítékban mellékelik a szükséges azonosítási, elérhetőségi adatokat. A borítékokat a szervezők a Tanszéken szervezett nyilvános eredményhirdetés alkalmával bontják fel.

A pályamunkák kiértékelését a Tanszékcsoport oktatóiból álló 3 tagú javítóbizottság végzi el, 1-100-ig terjedő egységes pontrendszer alapján. A javítóbizottság mindenik tagja önállóan pontozza az egyes pályamunkákat; a három pontszám számtani középarányosa adja meg a pályamű végső pontértékét. Ez a pontszám végleges, a javítóbizottság döntése nem fellebezhető.

A pályamunkák értékelésére szolgáló pontrendszer a következőképpen tagolódik: a megközelítés újszerűsége, eredetisége - 10 p.; a saját álláspont érvényesítése - 10 p.; a szemlélet sokoldalúsága - 10 p.; a tanult filozófiai ismeretek bevonása - 10 p.; az aktuális társadalmi és tudományos kérdések bevonása - 10 p.; problémaérzékenység - 10 p.; elemzőkészség - 10 p.; logikus érvelésmód és koherencia - 10 p.; filozófiai szaknyelv, terminológia használata - 10 p.; fogalmazásmód, stílus, helyesírás - 10 p.

A legmagasabb pontszámokat elért pályamunkákat I., II., III. díjjal minősítik, melyekhez oklevél és meghatározott összegű pénzjutalom társul. Azonos pontszám esetén a díjakat megosztják a pályázók között. A jobb eredményeket elért pályamunkákat a szervezők különdíjakkal jutalmazhatják.

A legalább 70 pontot elért pályamunkák szerzői versenyen kívüli beiratkozási lehetőséget nyerhetnek a BBTE-en a filozófia szak magyar tagozatára meghirdetett államilag támogatott helyekre. Azonos pontszámok, illetve túljelentkezés esetén az érettségi médiák nagysága dönti el a felvételi sorrendet; azonos érettségi médiák esetén a négy középiskolai év átlaga, azonos átlagok esetén a XII-es Filozófia tantárgy átlaga válik döntővé.

A pályázaton elért eredményről a pályázók a Történelem és Filozófia Kar bélyegzőjével, valamint a szervezésben résztvevő többi intézmény bélyegzőivel ellátott hivatalos írásbeli kiértesítést kapnak, amely a felvételire való beiratkozás alkalmával érvényesíthető.

Jelen szabályzatot 2006. március 16-án a Filozófia Tanszékcsoport magyar tagozatának oktatói közössége támogató szavazattal elfogadta és jóváhagyás végett a kari tanács elé bocsátotta.
top

PTDK 9. alkalommal

A Partiumi Keresztény Egyetem (PKE), és a Partiumi Keresztény Egyetem Diákszervezete (PKED) közös szervezésében 2006. május 12-14. között, immáron kilencedik alkalommal kerül megrendezésre a Partiumi Tudományos Diákköri Konferencia (PTDK) Nagyváradon.

Jelentkezhetnek: Románia, vagy bármely más ország állami- vagy magánegyetemein, főiskoláin tanuló hallgatók, magyar nyelvű dolgozattal, kivéve az idegen nyelv szakosztályok dolgozatait.

Pályázni a következő szakosztályokon belül lehet:
  • Angol nyelv és irodalom
  • Filozófia (bölcsészettudományok)
  • Képzoművészet
  • Közgazdaságtan
  • Német nyelv és irodalom
  • Társadalomtudományok
  • Teológia
  • Zene
Jelentkezési határidő: április 7., péntek (eddig kell leadni a jelentkezési lapot, valamint a dolgozat 1000-1500 karakter terjedelmű kivonatát a PKED irodájába, vagy elküldeni a lenti e-mail címek valamelyikére)

A dolgozat leadásának határideje: április 28., péntek (a dolgozatot két példányban kell eljuttatni a PKED irodájába, nyomtatott formában).

Bővebb információk a ptdk@partium.ro, vagy a ptdk@pked.ro e-mail címen, vagy a www.pked.ro honlapon kaphatók.

Ugyanitt megtalálhatók a jelentkezési lapok, illetve megtalálható a PTDK Alapszabálya, amit minden pályázónak ajánlott elolvasni, hogy minden követelménynek megfelelően tudja elkészíteni dolgozatát.

Partiumi Keresztény Egyetem Diákszervezete
410209 Nagyvárad, Románia
Városháza (Primăriei) 36
E-mail: ptdk@partium.ro, ptdk@pked.ro
www.ptdk.pked.ro
Tel.: +40740-672.610
Tel/fax: +40259-406.283
top

Könyvbemutató

Folyó év február 1-én a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen bemutatásra került a Pro Philosophia Alapítvány és Kiadó három új kiadványa: a Kellék című folyóirat 25. jubileumi száma, Demeter M. Attila Republikanizmus, nacionalizmus, nemzeti kissebségek c. kötete, valamint Horváth Gizella Maine de Biran -Egy filozófus életútja című monográfiája.

A bemutatón elsőként a Kellék 25., jubileumi számát Szigeti Attila mutatta be, mint annak egyik szerkesztője és szerzője. Bemutató beszédében összegezte mindazt ami a Kellékkel és a Kelléknél az 1994-es megindítása óta történt. Mint elmondta, annak idején filozófiát hallgató diákokként nem az volt a céljuk, hogy egy ilyen komoly és jelentős szerzők írásait felvonultató folyóiratot hozzanak létre, hanem a lap indításának eredeti célja szakmai kommunikációs gyakorlat volt. A jubileumi szám megjelenésének másfél éves késését ironikusan azzal magyarázta a társszerkesztő, hogy ez minden magára valamit adó társadalomtudományi folyóirat sajátossága úgy külföldön, mint idehaza.

A Kellék ismertetése után Horváth Gizella könyve került bemutatásra, amelyet Balogh Brigitta méltatott. Kiemelte, hogy a szerző ezzel a művével valóságos "filozófiai portörlést" végzett, mivel egy olyan filozófusra próbálja felhívni a figyelmet, aki teljesen alulreprezentált és még szakmai berkekben is szinte ismeretlen. A könyv missziója tehát az, hogy kiemelje Birant a túlságos feledés homályából és életművét végre az őt megillető helyre illessze.

A bemutató záróaktusaként Demeter M Attila könyve került, vagy inkább került volna bemutatásra, ebben az esetben ugyanis a jelenlevők, sőt maga a szerző is különleges helyzettel találta szemben magát, hiszen az író kellett a saját maga által írt művet méltassa, mivel Egyed Péter, aki a bemutatást vállalta ismeretlen okból távol maradt a rendezvénytől. A szerző elmondta, hogy ez az írása is szervesen kapcsolódik az ő tollából eddig napvilágot látott művekhez, mivel ebben is "ugyanazt" a témát taglalja, csak éppen más szempontból, mint az elmúlt öt évben megjelent két könyvében.

A bemutató kötetlen beszélgetéssel végződött, amikor is a jelenlevők elbeszélgethettek a szerzőkkel egy pohár bor mellett.
top

Reklámterv készült a Filozófia Szak számára

Folyó év februárjában sor került egy Önképzőköri találkozó alkalmával egy olyan Reklámterv bemutatására, amely a Filozófia Kart hivatott népszerűsíteni az ország magyar nemzetiségű végzős diákjai körében. A tervet három harmadéves Filozófia-Kommunikáció Szakos hallgató, név szerint Antalfi Anikó, Köllő Annamária és Zörgő Noémi készítette el és mutatta be.

Elképzelésük szerint a reklámkampány négy hónapig, februártól májusig tartana és ezalatt a Filozófia Kar különféle szóróanyagokon, plakátokon és természetesen a média orgánumain keresztül lenne reklámozva. Persze nem csak ennyiben merülne ki az egész tevékenység, hanem sor kerülne egy karavánra is, amely során a Kar képviselői eljutnának minden nagyobb erdélyi városba, így könnyebben megnyerve a célközönséget, személyesen válaszolva a hallottak alapján felmerülő kérdésekre. A terv részletekbe menően megfogalmaz bizonyos hosszú és rövid távú célokat, valamint elemzi a jelenlegi helyzetet és a célcsoportok médiafogyasztási szokásait.

A terv készítői leszögezték a bemutató végén, hogy az egésznek nem célja az, hogy a kar filozofikumát hirdesse, mivel ez az egyéni beszélgetések, fórumok feladata lenne. Már csak egy valami szükséges, ami nélkül semmi sem megy és ez a PÉNZ, remélhetőleg az is lesz, ha már jó ötletek vannak.
top

Sikertelen megbeszélés a reklámtervről

Ahogy azt már fentebb ismertettük: reklámterv készült a Filozófia Kar népszerűsítésére és ennek a tervnek az érdemi megtárgyalása végett hívott össze a Tanszék vezetője Dr. Veress Károly egy megbeszélést február 4-re. Ez eddig egyedülálló esemény lett volna, hangsúlyozom lett volna, mivel oktatók és diákok még nem tanácskoztak így, ilyen témában, de sajnos nem úgy alakult minden, ahogy azt többen elképzelték. Diákok még csak lettek volna megfelelő létszámban, ám az oktatók közül csak hárman voltak jelen: Dr. Veress Károly, Dr. Király István és Dr. Ungvári Zrínyi Imre, ketten éspedig Dr. Szigeti Attila és Dr. Demeter M Attila "igazoltan hiányoztak". A többi oktató a többszöri felhívás ellenére - ismeretlen okból - maradt távol a megbeszéléstől, tehát az érdeklődés langyosnak is alig volt nevezhető. Nem tudni miért. Így tehát valamennyire átérezve az egész találkozó sikertelenségét újra fel lettek vázolva a terv prioritást képező pontjai, valamint körvonalazódott még néhány újabb ötlet, ami be lesz építve a tervbe, például önálló filozófia tantárgyverseny indítása a végzős középiskolai diákok számára.

A jelenlevő oktatók egyet értettek abban, hogy az ilyen jellegű találkozóknak folytatódni kellene, a hallgatókat továbbra is be kellene vonni a Tanszék tevékenységeibe, de ugyanakkor sérelmezték a hallgatók által tanúsított passzivitást a Kar által szervezett programokkal szemben.

Dr. Veress Károly beszámolt arról az "újra strukturálódási" folyamatról, amelyet a Tanszék jelenleg átél, amely például abban áll, hogy a 4-es terem külön a Tanszék számára át lesz alakítva egy multifunkcionális teremmé. Arról is beszámolt, hogy a Kar hozzájutott egy új teremhez is, amely a Kogălniceanu (Farkas) utca 4. szám alatt található. Mindemellett már előkészületben van egy pályázat felhasználása is, amelynek a célja új számítógépek valamint egy projektor és más hasonló beszerzése. Ugyanennek a folyamatnak volt a velejárója az is, hogy a "Kuckó" elköltözött a Napoca (Jókai) utca 2-4 szám alatt lévő Rhédey ház 27-es lakrészébe.

Ahogy kiderült a Karnak és az ott folyó munkának hiányosságai is vannak, például nem létezik közös kutatási program, a Szakkollégium igencsak megérett a reformra, ezek mind olyan problémák, amelyek nem tűrnek halasztást, de a szűkös anyagi keretek csak igen kevés dolgot tesznek lehetővé, de remélhetőleg egyszer ezek is megoldódnak.
top